Karma yemlere katılan narasin ile zeolitin etkileşiminin etlik piliçlerin besi performansı, ince bağırsak ağırlığı ve tibial diskondroplazi üzerine etkileri
The Effect of interaction between narasin and zeolite supplemented to mixed feed on fattening performance intestinal track weightand tibial dyschondroplasia of broiler chickens
- Tez No: 103313
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 759
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, karma yemlere katılan narasın ile zeolitin etküeşiminin, etlik piliçlerin canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma oram, karkas randımanı, ince bağırsak (g/100 g canlı ağırlık) ve iç organ ağırlıkları (karaciğer, taşlık, kalp - g/100 g canlı ağırlık), kan serumu sodyum (Na), potasyum (K), klor (Cl) konsantrasyonları, altlık rutubeti, kemik külü ve tibial diskondroplazi (TD) üzerine etkisinin belirlenmesidir; Denemede toplam 312 adet bir günlük yaşta Avian Farms broyler erkek civciv kullanılmış ve civcivler 4 ana gruba ayrılmıştır. Ayrıca her grup, her biri 13 adet civciv içeren 6 replikasyon grubuna ayrılmıştır. Deneme süresince Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4' ün izokalorik ve izomtrojenik yemlerine sırasıyla, 70 mg/kg narasin, 70 mg/kg narasin + % 2 zeolit, 125 mg/kg nikarbazin, 125 mg/kg nikarbazin + % 2 zeolit katılmıştır. Denemenin 21. gününde zeolit gruplarının yemden yararlanma oranlan narasinin tek başına kullanıldığı gruba göre daha iyi olmuştur (PO.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Interaction Between Narasın and Zeolite Supplemented to Mixed Feed on Fattening Performance, Intestinal Track Weight and Tibial Dyschondroplasia of Broiler Chickens The aim of this study was to determine the effects of interaction between narasın and zeolite supplemented to the feeds on body weight gain, feed consumption, feed conversion rate, carcass dressing percentage, intestinal track weight (g/100 g body weight) and organ weights ( liver, gizzard, heart - g/100 g body weight ), blood serum sodium (Na), potassium (K), chlorine (CI) concentrations, litter moisture, bone ash and tibial dyschondroplasia (TD) of broiler chickens. In the experiment, a total of 312 one day old male broiler chicks (Avian Farms) were used and divided into main four groups. Also, each group was divided again into 6 replicate groups each containing 13 chicks. During the experiment, isocaloric and isonitrogenk feeds of Group 1, Group 2, Group 3 and Group 4 were supplemented with 70 mg/kg narasin, 70 mg/kg narasin + 2 % zeolite, 125 mg/kg nicarbazin, 125 mg/kg nicarbazin + 2 % zeolite, respectively. For the first 21 days, feed conversion rates were better in zeolite added groups compared to only narasin added group (PO.05). In addition, intestinal track weight of narasin + zeolite group was found significantly less (PO.01) than nicarbazin and nicarbazin + zeolite groups. In third week of the experiment, blood serum CI concentration of narasin group was higher than nicarbazin and nicarbazin + zeolite groups (PO.001). Also, blood serum CI concentration of nicarbazin + zeolite was found significantly less than narasin + zeolite group (PO.001).