Broyler karma yemlerine farklı düzeylerde bitkisel ekstrakt karışımı ilavesinin performans üzerine etkisi
Effect of supplementation different levels of plant extract mixture to thediets of broiler on performance
  1. Tez No: 857078
  2. Yazar: SEFER KAPANŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma; karma yemlere değişik oranlarda katılan bitkisel ekstrakt karışımının broyler hayvanların performansının, iç organ ağırlıklarının ve karkas özelliklerinin üzerine tesirini belirlemek maksadıyla yapılmıştır. Araştırmada 144 adet Ross 308 günlük erkek broyler civciv kullanılmıştır. Her biri 36 adet olan kontrol ve üç deneme grubuna ayrılmıştır. Dönemlere göre yapılan karma yemlerde 0, 20, 40, 60 mg/kg düzeylerinde bitkisel ekstrakt karışımı kullanılmıştır. Deneme 35 gün sürmüştür. Deneme süresince broyler rasyonlarına farklı düzeylerde bitkisel ekstrakt karışımı ilavesinin dönemlere göre canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, iç organ ağırlıkları ve karkas özellikleri bakımından istatistik açıdan herhangi bir etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research; This study was carried out to determine the effect of herbal extract mixture added to mixed feeds at different rates on the performance, internal organ weights and carcass characteristics of broiler animals. 144 Ross 308 day old male broiler chicks were used in the study. It was divided into control and three experimental groups, each with 36 items. Herbal extract mixture at the levels of 0, 20, 40, 60 mg/kg was used in the mixed feeds made according to the periods. The trial lasted 35 days. During the trial, no statistical effect was observed in adding different levels of herbal extract mixture to broiler rations in terms of live weight, live weight gain, internal organ weights and carcass characteristics according to periods.