Özbek yazar Saide Zünnunova'nın hikâyeleri (İnceleme-metin)
Study on the stories of Saie Zünnunova
- Tez No: 794804
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmamızın amacı, Sovyet Dönemi yazarlarından olan Saide Zünnunova'nın hayatı, edebi eserleri hakkında bilgi vermek ve yazara ait seçilmiş olan hikâyeleri muhteva bakımından incelemektir. Çalışmamızda yazarın seçilme amacı, yazar ile ilgili çalışma ve çeviri hikâyenin olmaması nedeniyle yazarın tanıtılmak istenmesidir. Çalışmamız giriş ile birlikte üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde amaç ve kapsam hakkında bilgilendirme yapılarak, hikâye incelemeleri için oluşturalan başlıklar ve Saide Zünnunova'nın hayatı ve eserleri, edebî üslubu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ise hikâye incemeleri yapılarak seçilen hikâyeler, anlatının bakış açısı ve anlatım teknikleri, olay örgüsü, kişiler, mekân, zaman, tema başlıkları altında incelenmiştir. Son bölümde, sanatçının seçili hikâyeleri'nin Türkiye Türkçesi'ne aktarılmış şekli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give information about the life and literary works of Saide Zünnunova, one of the writers of the Soviet Era, and to examine the selected stories of the author in terms of content. The purpose of choosing the author in our study is to introduce the author because there is no study and translation story about the author. Our study consists of three parts, including the introduction. In the introduction, information about the purpose and scope was given, and information was given about the titles created for story analysis, Saide Zünnunova's life and works, and her literary style. In the first part, the selected stories were examined under the headings of narrative perspective and narrative techniques, plot, people, place, time, and theme. In the last section, the artist's selected stories are translated into Turkey Turkish.