Türev ürünler ve Türk bankacılık sektöründeki kullanımı
Derivative products and their use in Turkish banking sector
  1. Tez No: 794818
  2. Yazar: CİHAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gün geçtikçe gelişen ve ilerleyen teknoloji ile büyüyen finansal sistemde meydana gelen uluslararası para akışı, finansal sistemde yer alan bankalar bakımından pek çok faydanın yanı sıra, yeni sorunları ve riskleri de beraberinde getirmiştir. Finansal piyasaların gelişip büyümesi ve uluslararası entegrasyon sonucunda yeni finansal araçlar ve teknikler geliştirilmiş, kullanımları yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada finansal sistemin en önemli birimlerinden biri olan bankaların her birinin türev ürün kullanımlarındaki değişim ve gelişmelerin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu analiz ile birlikte türev ürün kullanımının bankaların risk düzeyinde bir etkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda 2003-2020 döneminde Türk Bankacılık Sektörünün türev ürün kullanımı yapısı analiz edildikten sonra RALS EKK yardımı ile türev ürün kullanımı ile bankaların riskleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bağımlı değişken olarak para swapları, faiz swapları, diğer türev alım işlemleri, diğer türev satım işlemleri, vadeli döviz alım işlemleri, vadeli döviz satım işlemleri ve bağımsız değişken olarak Piyasa Riskine Esas Tutar'ın ele alındığı çalışmada kullanılan bağımsız değişkenlerden iki tanesi (diğer türev satım işlemleri, faiz swapları) ile bağımlı değişken olan; diğer türev alım işlemler, para swapları, vadeli döviz alım işlemleri, vadeli döviz satım işlemleri ile piyasa riskine esas tutar arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the financial system, which grows with the developing and advancing technology day by day, the international money flow, the capital movements that have turned into a dynamic situation and the benefits it provides to the banks in the financial system have just emerged. problems and risk factors. Based on this situation, derivative instruments have emerged with the search for alternative financial instruments in order to protect both themselves and their customers from risks. In our study, the use of derivative products by banks, which is one of the most important players of the financial system, has been examined based on the increasing derivative transaction volumes of banks in our country over time. For this purpose, after the analysis of the derivative product usage structure of the Turkish Banking Sector in the 2003-2020 period, the relationship between the use of derivative products and the risks of banks is discussed with the help of RALS EKK. Currency swaps, interest rate swaps, other derivatives purchases, other derivatives purchases, other derivatives sales, market foreign exchange purchases, external foreign exchange sales transactions as dependent variables, and two of the independent variables captured by the Market Risk Amount as an independent variable. person (other derivative sales) transactions, interest swaps) and the dependent variable; It is aimed to contain a statistical relationship between other derivative purchases, currency swaps, forward foreign exchange purchases, forward foreign exchange purchases and amounts subject to market risk.