Current-driving of loudspeakers, comparison with voltage-drivingtechnique
Hoparlörlerin akım sürüşü, ve voltaj sürüş tekniği ile karşılaştırma
  1. Tez No: 794819
  2. Yazar: BERTAN KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİUSEPPE BERTUCCİO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Milano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektroakustik cihazlar sesi iletmek ve yeniden üretmek için kullanılır. Bu işlem sırasında ses sinyali bozulması minimumda tutulmalıdır. Bu zincirin bitiş noktası elektrodinamik hoparlörlerdir, ancak genellikle en çok doğrusal olmayan bozulma üreten bileşenler bunlardır. Hoparlörler genellikle darboğaz olarak kabul edilebilirler. Ses kalitesini artırmak için birkaç dijital ve analog teknik ve birikmiş bilgi vardır. Bu proje, akım kontrollü amplifikatör olarak adlandırılan hoparlörleri sürmek için analog alanda bir araştırmaya adanmıştır. Geleneksel yöntemler, iyi kontrol edilen, düz frekans tepkisini sağlayan bir voltaj sinyali ile hoparlörleri yönlendiriyor. Bununla birlikte, son 20 yılda, akımı bir sürüş sinyali olarak kullanmanın daha az harmonik ve intermodülasyon bozulmasını sağlayabileceğini gösteren başarılı araştırma çalışmaları vardır. O zaman, eğer tüm dünya hala voltaj kontrolünü kullanıyor ve herkesi daha iyi ve daha gerçekçi bir ses kalitesinden uzak tutuyorsa utanç verici olurdu. Bu motivasyondan başlayarak, bu tez projesi bu soruna bir A/B karşılaştırma kurulumu ile yaklaşıyor. İki amplifikatörden oluşur, biri voltaj kontrollü diğer akım kontrollü. İlk olarak, nesnel sonuçlar doğrulanmıştır. Bu amaçla, intermodülasyon ve harmonik bozulma her iki kontrol teknikleri için iki tonlu bir test ile ölçülür. Bu testlerin bir sonucu olarak, akım sürüş hoparlörleri, ses bobini hareketi ve voltaj-akım dönüşümü nedeniyle üretilen intermodülasyon terimlerini azaltır. Ayrıca, hoparlörlerin güç sıkışmasının akım sürücüsü tekniği ile üstesinden gelip gelemeyeceğini görmek için termal bozulma araştırılır ve sonuçlar da bu anlamda bir avantaj gösterir. Ampirik sonuçlar doğrulandıktan sonra, insan algısı üzerindeki etkiyi değerlendirmek için öznel bir dinleme testi yapılır.
Özet (Çeviri)
Electroacoustic devices are utilized to transmit and reproduce audio. During this operation audio signal distortion should be kept at minimum. The end point of this chain are electrodynamic loudspeakers, however, they are usually the components that generate non-linear distortion the most. They can usually be considered as the bottleneck. There are several digital and analog techniques and accumulated knowledge in order to improve the audio quality. This project has been dedicated to investigate one of the kind in analog domain for driving loudspeakers, which is by using so called the current-controlled amplifier. Conventional methods have been driving the loudspeakers with a voltage signal, which enables a well controlled, flat frequency response. However, there are successful research studies in last 20 years which demonstrate, that utilizing current as a driving signal can enable less harmonic and intermodulation distortion. Then, it would be a shame, if the whole world is still using voltage control, and keeping everyone away from a better and more realistic sound quality. Starting with this motivation, this thesis project is approaching this problem with an A/B comparison setup. It consists of two amplifiers, one voltage-controlled the other current-controlled. Firstly, objective results are verified. For this purpose, intermodulation and harmonic distortion are measured with a two-tone test for both control techniques. As an outcome of these tests, current-driving loudspeakers reduces the intermodulation terms that are generated due to voice coil motion and voltage-to-current conversion. [12] Furthermore, thermal distortion is investigated in order to see if power compression of loudspeakers can be overcome with current-drive technique, and the results show an advantage in this sense as well. Once the empirical results are verified, a subjective listening test is performed to evaluate the effect on human perception.