Müzik öğretmenlerinin eğitim materyali olarak ses kayıt programlarını verimli kullanma durumları
Stiations of music teacher's efficient use of voice recording programs as educational material
- Tez No: 794838
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde teknoloji her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli bir yere sahiptir. Teknolojik gelişmelerin eğitim alanında olduğu gibi müzik eğitimi alanında olan etkileri de merak konusudur. Müzik eğitimi alanında kullanılan veya kullanılabilecek birçok teknolojiden birisi de ses kayıt teknolojileri kapsamındaki ses kayıt programlarıdır. Müzik öğretmenlerinin ses kayıt programlarını eğitim materyali olarak kullanma durumları bu açıdan önem taşımaktadır. Bu çalışmada, müzik öğretmenlerinin ses kayıt programlarını eğitim materyali olarak verimli kullanma durumları incelenmiştir. Araştırmaya bu alanda daha önce yapılmış çalışmalar incelenerek başlanmıştır. Çalışmaya katılmak için gönüllü olan müzik öğretmenlerine 20 soruluk bir anket hazırlanmış ve anket sonuçları bilimsel araştırma teknikleri kullanılarak analiz edilmiş, en son aşamada elde edilen veriler ışığında belirli bir anlayış ortaya konulmuştur. En sonunda elde edilen bilimsel sonuçlar eklere eklenmiş ve çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology has an important place in the field of education as it does in every field. The effects of technological developments in the field of music education, as well as in the field of education, are a matter of curiosity. One of the many technologies used or that can be used in the field of music education is sound recording programs within the scope of sound recording technologies. The use of sound recording programs as educational material by music teachers is important in this respect. In this study, the efficient use of sound recording programs as educational material by music teachers was examined. The research started by examining previous studies in this area. A questionnaire consisting of 20 questions was prepared for the music teachers who volunteered to participate in the study, and the results of the questionnaire were analyzed using scientific research techniques, and a certain understanding was revealed in the light of the data obtained at the last stage. Finally, the scientific results obtained were added to the appendices and the study was concluded.