Öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişki
He relationship between teachers' professional exhaustion levels and their professional satisfaction
  1. Tez No: 794849
  2. Yazar: AYSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara ili Etimesgut ilçesi'nde görevli öğretmenlerin mesleki doyum düzeyleri ile mesleki tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkiye ait görüşleri arasında seçilen değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, kıdem, medeni durum, okul türü) arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırmanın evrenini Ankara ili Etimesgut ilçesindeki görev yapan 5868 öğretmen oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini tabakalı örnekleme yönetimi ile belirlenen 357 öğretmen oluşturmuştur. Bu araştırma nicel çalışma olup, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada 'Mesleki Doyum Ölçeği' ve 'Maslach Tükenmişlik Envanteri Eğitimci Formu' kullanılmıştır. Araştırmada frekans, tanımlayıcı analiz yöntemleri t testi, anova, tukey testi ve pearson korelasyonel analizi kullanılmıştır. Bu analizler yapılırken SPSS 26 programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; öğretmenlerin mesleki doyum düzeyleri ile mesleki tükenmişlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu gözlenmiştir. Mesleki doyum ve tükenmişlik düzeylerine ilişkin öğretmen görüşlerinin, öğretmenlerin cinsiyet durumu, eğitim durumu, mesleki kıdemi ve okul türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a significant difference between the opinions of the teachers working in the Etimesgut district of Ankara on the relationship between the level of professional satisfaction and the level of professional burnout, according to the selected variables (gender, age, education level, seniority, marital status, school type). The universe of this research consists of 5868 teachers working in the Etimesgut district of Ankara. The sample of the study consisted of 357 teachers determined by stratified sampling management. This research is a quantitative study and is in the relational screening model. The“Vocational Satisfaction Scale”and the“Maslach Burnout Inventory Educator Form”were used in the research. Frequency, descriptive analysis methods t test, anova, tukey test and pearson correlational analysis were used in the study. SPSS 26 program was used while making these analyzes. As a result of the analyzes made; It was observed that teachers' professional satisfaction levels and professional burnout levels were moderate. It has been determined that teachers' views on professional satisfaction and burnout levels differ according to teachers' gender, education level, professional seniority and school type.