Küresel dönemde iktisadi kuralların uluslararasılaştırılması: Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) örneği
Internationalization of economic rules in the global era: World Trade Organization (WTO) example
- Tez No: 794857
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, küresel dönemde iktisadi kuralların uluslararasılaştırılması olgusunu Dünya Ticaret örgütü ile örneklemeyi amaçlamaktadır. Küresel dönemde iktisadi uluslararasılaştırmanın hangi kanallarla, ne şekilde ve ne düzeyde gerçekleştirildiği; Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde somutlaştırılacaktır. Dünya Ticaret Örgütü'ne dair var olan verilerin küresel dönem içinde iktisadi bir yöntemle yorumlanması, uluslararasılaştırma ile küresel dönemdeki iktisadi kuralların arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaracaktır. Bu tez çalışmasının ulaşmak istediği nokta; küresel iktisadi kuralların uluslararasılaştırılması olgusunun, Dünya Ticaret Örgütü'nün küresel ekonomideki verilerini yorumlamasında kullanılarak uluslararasılaştırma ve küresel iktisadi kurallar arasındaki teorik ve pratik ilişkinin gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to exemplify the phenomenon of internationalization of economic rules in the global period with the World Trade Organization. In the global period, through which channels, how and at what level economic internationalization is realized; It will be embodied in the framework of the World Trade Organization. Interpreting the existing data on the World Trade Organization with an economic method in the global period will reveal the relationship between internationalization and economic rules in the global period. The point that this thesis study aims to reach; The aim of this study is to show the theoretical and practical relationship between internationalization and global economic rules by using the phenomenon of internationalization of global economic rules in the interpretation of the World Trade Organization's data on the global economy.