Hadis edebiyatında muhtasar türü: Tespiti ve gelişim süreci (başlangıcından hicri onuncu asra kadar)
Muk̲h̲taṣar genre in ḥadīth literature: Determination and development process (from the beginning to hijri tenth century)
  1. Tez No: 794861
  2. Yazar: İLHAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
İslam ilim geleneğinde önemli bir konuma sahip olan muhtasarların hadis tarihinde bir telif türü mahiyetinde yer aldığını dikkatlere sunmayı amaçlayan bu çalışma, muhtasarların tespitini, gelişimini ve değerlendirmesini konu edinmiştir. Çalışmada, başlangıcından hicri onuncu asra kadarki zaman aralığında telif edilen muhtasar eserlerin ortaya çıkmasında rol aldığı düşünülen etkenler tetkik edilmiştir. Bunun yanında muhtasarların hadis ilminde ifade ettiği işlevler ve alana sağladığı katkılar incelenmiştir. Hicri dördüncü asırdan sonra İslam telif geleneğinde kaleme alınıp, yeni türlerin literatürünü oluşturan eserlerin önemli kısmı hakkında orijinallikten yoksun, eskinin tekrarı ve yeniliğin önünü tıkayan eserler oldukları şeklinde varsayımlar bulunmaktadır. Başta muhtasarlar olmak üzere şerh, haşiye vb. türden eserler de bu iddialardan nasibini almıştır. Hâlbuki muhtasarlar, tarih boyunca genelde İslam telif geleneği özelde ise hadis ilminde ilmî faaliyetlerin devamı konusunda önemli katkılar sunmuştur. Dolayısıyla bu çalışma, her ne kadar muhtasarların tespitini ve gelişimini konu edinmiş olsa da söz konusu varsayımların nesnellik ve bilimsel doğruluk iddialarına cevap olma özelliğini de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aiming to present that muk̲h̲taṣars, having an important place in Islamic scholarship tradition, have the quality of a compilation genre in ḥadīth history, this study addresses identification, development and assessment of muk̲h̲taṣars. In the study, the elements considered to be featuring in emergence of that muk̲h̲taṣar works, written from the beginning till the hijri tenth century, have been analysed. Along with that, the functions muk̲h̲taṣars reflect in ḥadīth studies and their contributions to the field have been studied, as well. Following the hijri fourth century, there have been assumptions regarding majority of the works written as part of the Islamic writing tradition and forming the literature for the new genres in the way that they lack originality, they just repeat the past works and they obstruct innovations. Muk̲h̲taṣars being in the first place, works such as s̲h̲arḥ, ḥās̲h̲iya etc. have also been effected by these assumptions. However, throughout history muk̲h̲taṣars have made significant contributions to Islamic writing tradition in general, and to the continuation of scientific activities in ḥadīth studies in specific. Therefore, although this study aims at the identification and development of muk̲h̲taṣars, it also bears the quality of answering the objectivity and scientific accuracy claims of the abovementioned assumptions.