Acil servisteki obstetrik ve jinekolojik hastalıkları ön görmede POP skorunun kullanımı: bir validasyon çalışması
Using the POP score to predict obstetric and gynecological diseases in the emergency department: a validation study.
- Tez No: 794868
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: POP skoru acil servise karın ağrısı şikayeti ile başvuran 16-49 yaş arasındaki kadın hastalarda acil obstetrik ve jinekolojik (OBJN) hastalıkları tahmin etmek amacıyla geliştirilmiş bir klinik skorlama sistemidir. Skor periton irritasyon bulgusu, karın ağrısına eşlik eden diğer semptomların olmaması, geçmiş OBJN hastalık öyküsü kriterlerinin her birine 1 puan verilmesi ile oluşturulmuştur. POP skorunun klinik kullanımı: düşük skor OBJN hastalıkları dışlamak ve acil serviste gereksiz jinekoloji konsültasyonlarından kaçınmak amacıyla, yüksek skor ise OBJN hastalıkların tanıya dahil etmek ve jinekoloji konsültasyonu yapmak amacıyla kullanılır. Aynı yazarlar tarafından skor retrospektif olarak çalışılmış olmasına rağmen, henüz skor prospektif olarak değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada POP skorunun tanısal performansının farklı demografik özelliklere sahip bir örneklemde, prospektif bir biçimde validasyonunun yapılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif biçimde kohort tipi olarak tasarlandı. Hastanemizin acil servisine karın ağrısı ile başvuran 16-49 yaş arasındaki kadın hastalar dahil edildi. Travma öyküsü olan ve başka bir merkezden hastanemize sevk edilen hastalar dışlandı. Verilerin gözlemsel olarak kaydedilmesinin ardından bütün hastaların POP skoru puanı hesaplandı. Primer sonlanım POP skorunun OBJN hastalıkları tahmin etmedeki tanısal değerliliğinin belirlenmesi olarak tanımlandı. POP skorunun tanısal performansı Receiver Operating Characteristics (ROC) testi ile analiz edildi ve eğri altında kalan alan hesaplandı. Sekonder sonlanım POP skoruna katkıda bulunabilecek potansiyel prediktörlerin belirlenmesi olarak tanımlandı. Olası prediktörlerin belirlenmesi amacıyla OBJN ve jinekolojik olmayan hastalık grupları univaryant analiz, ardından multivaryant lojistik regresyon analizi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada acil servise karın ağrısı ile başvuran 978 kadın hastanın 42'si dışlandıktan sonra 936 hasta analize dahil edildi. Tüm hastaların %12.4'ünde OBJN bir hastalık tespit edildi. POP skorunun ROC analizinde eğri altında kalan alan 0.696 (%95 GA 0.646-0.746) bulundu. Primer sonlanım grupları arasında yapılan lojistik regresyon analizinde; geçmiş OBJN hastalık öyküsü, atipik genital kanama olması, diğer semptomların olmaması, lokalize hassasiyet bulgusu değişkenlerinin bağımsız birer prediktör olduğu saptandı. Bu değişkenlerin eklenmesi ile POP skoru güncellenerek Alternatif POP skoru oluşturuldu: geçmiş OBJN hastalık öyküsü, diğer semptomların olmaması veya atipik genital kanama olması, periton irritasyonu veya lokalize hassasiyet bulgusu olması. Alternatif POP skorunun ROC analizinde eğri altında kalan alan 0.846 (%95 GA 0.82-0.87) bulundu. Sonuç: Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma POP skorunun prospektif olarak yapılmış ilk validasyon çalışmasıdır. POP skoru çalışmamızın kohortunda düşük tanısal performans göstererek OBJN hastalıkların dışlanması ve tanıya dahil edilmesinde yetersiz kalmıştır. Alternatif POP skoru orijinal skora göre, OBJN hastalıklarla ilişkili ve içerdiği daha kapsamlı değişkenlerle, POP skoruna oranla daha yüksek tanısal performans göstermiştir. Alternatif POP skoru düşük puanlarda OBJN hastalıkların dışlanması, yüksek puanlarda tanıya dahil edilmesi amacıyla kullanılabilir. Gelecek büyük kohorta sahip çalışmalarla doğrulanmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The POP score is a scoring system developed to predict emergency obstetric and gynecological (OBGYN) diseases in women aged 16-49 years who presented to the emergency department with abdominal pain. The score was formed by assigning 1 point to each of the variables of peritoneal irritation sign, absence of other symptoms accompanying abdominal pain, and previous OBGYN disease history. Clinical use of POP score: low score is used to rule out OBGYN diseases and avoid unnecessary gynecology consultations in the emergency department, while high score is used to rule in OBGYN diseases in the diagnosis and to make gynecology consultation. The score has been studied retrospectively by the same authors but has not yet been studied prospectively. In this study, it was aimed to conduct a prospective validation study of the diagnostic performance of the POP score in a sample with different demographic characteristics. Material and Method: The study was designed as a prospective cohort type. Women between the ages of 16-49 who presented to the emergency department of the hospital with abdominal pain were included. Patients with a history of trauma and who were referred from another center were excluded. After the observational recording of the data, the POP score of all patients was calculated. The primary outcome was defined as the diagnostic accuracy of the POP score in predicting OBGYN diseases. The diagnostic performance of the POP score was analyzed with the Receiver Operating Characteristics (ROC) and the area under the curve was calculated. Secondary outcome was defined as potential predictors that could contribute to the POP score. To identify possible predictors, OBGYN and non-gynecological disease groups were compared with univariant analysis, followed by multivariate logistic regression analysis. Results: A total of 978 female patients who presented to the emergency department with abdominal pain were included in the study. After exclusion of 42 patients, 936 patients were included in the analysis. An OBGYN disease was detected in 12.4% of all patients. In ROC analysis, the area under the curve of the POP score was 0.696 (95% CI 0.646-0.746). In the logistic regression analysis performed between the primary outcome groups; past OBGYN disease history, atypical genital bleeding, absence of other symptoms, and localized tenderness were found to be independent predictors. The POP score was updated with the contribution of these variables, and the Alternative POP score was created: past OBGYN disease history, atypical genital bleeding or absence of other symptoms, peritoneal irritation or localized tenderness. The area under the curve in the ROC analysis of the alternative POP score was 0.846 (95% CI 0.82-0.87). Conclusion: To our knowledge, this is the first prospective validation study of the POP score. The POP score showed poor diagnostic performance in the cohort of our study and was insufficient to rule in and rule out OBGYN diseases. The alternative POP score showed higher diagnostic performance than the original score, as it included OBJN diseases related and comprehensive current variables. The alternative POP score can be used to rule out OBJN diseases in low scores and to rule in the diagnosis in high scores. In addition, the new score needs to be validated by future large cohort studies.