Türkiye'de kişisel verilerin korunması politikasının analizi
Analysis of personal data protection policy in Turkey
  1. Tez No: 794880
  2. Yazar: FURKAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN HANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnternet kullanımının hayatımızdaki yerinin ve öneminin gün geçtikçe artmasında, teknolojinin sağladığı kolaylıkların büyük payı bulunmaktadır. Teknolojik kolaylıkların etkisiyle kişisel verilerin kolayca paylaşılmasından doğan bazı sorunlar ortaya çıkmakta ya da çıkabilecek sorunları beraberinde getirmektedir. İnsanların günlük hayatlarını sürdürebilmek için bile dijital ortamlara verilerini yüklemek zorunda kaldığı bir zamanda, bu ortamların denetimi ve korunmasının önemi karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 2000'lerden günümüze önemi artarak gelen bir konu olan kişisel verilerin korunmasının, politika halini almasıyla birlikte politikanın şekillenmesi, yasal bir düzenleme haline gelmesine kadar ki süreçler ve politikanın gerçek hayatta vücut bulmasıyla birlikte bir bütün olarak ele alınması, araştırmanın konusunu teşkil etmektedir. Kamu yönetiminde bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bilgi güvenliği çerçevesinde, Türkiye'de hayata geçirilen veri koruma düzenlemeleri ve kişisel verilerin korunmasına yönelik mevzuatın süreç modeli esas alınarak incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the increasing importance of the use of the İnternet in our lives day by day, the conveince provided by technology has a great share. With the effect of technological conveniences, some problems arising from the easy sharing of personal data arise or bring problems that may arise. At the time when people have to upload their data to digital environments even to continue their Daily lives, the importance of supervising and protecting these environments is emerging. Especially since the 2000s, the protection of personal data, which is an issue with increasing importance, has become a policy and the policy has been shaped, the processes until it becomes a legal regulation and the fact that the policy is considered as a whole with is embodiment in real life constitute the subject of the research. Within the framework of the use of information Technologies and information security in public administration, ıt is aimed to examine the data protection regulations and legislation on the protection of personal data implemented in Turkey on the basis of the process model.