Teoriden uygulamaya: İlköğretim matematik öğretmen eğitiminde teknolojinin entegrasyonuna yönelik bir model
From theory to practice: A model for technology integration in primary mathematics teacher education
  1. Tez No: 794920
  2. Yazar: YUSUF ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK KEŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmen eğitiminde teknolojinin entegrasyonuna yönelik bir model geliştirmektir. Teknolojinin entegrasyonunda faydalanılabilecek teorileri, modelleri ve diğer entegrasyon çalışmalarını inceleyerek uygulanabilir bir entegrasyon modelinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Modelin aşamalarının belirlenmesi, test edilerek revize edilmesi ve revize edilen modelin tekrar uygulanarak nihai modelin ortaya çıkarılması süreçlerini içermesinden dolayı tasarım tabanlı araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Tasarım tabanlı araştırma metodolojisi taslak, kılavuz ve nihai modelin geliştirildiği üç döngüden oluşmaktadır. Birinci döngüde literatürde yer alan entegrasyon çalışmaları ve modellerinin analizi yapılmaktadır. Bu analiz ile teknoloji entegrasyonunda etkili faktörler, stratejiler, aktiviteler ve uygulamalar belirlendikten sonra taslak model ortaya konmuştur. İkinci ve üçüncü döngülerde geliştirilen modeller, bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 4. Sınıf öğretmen adayları ile uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler literatür taraması, araştırmacı günlükleri, odak grup görüşmelerinin ses kayıtları, öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğretim yaptıkları sırada çekilen video kayıtlarından oluşmaktadır. İlköğretim matematik öğretmen eğitiminde teknolojinin entegrasyonu için geliştirilen model Tasarla, Keşfet, Hazır ol ve Uygula adımlarından oluşmaktadır. Geliştirilen model etkinliklerin tasarlandığı, video durumlar ile çeşitli tekniklerin keşfedildiği, video simülasyon görevleri ile pratik yapılarak sınıf öğretimlerine hazırlanıldığı ve son olarak gerçek sınıf ortamında uygulamaların yapıldığı aşamalara sahiptir. Teknoloji entegrasyonunda videoların aktif bir biçimde kullanıldığı bir modeldir. Alan yazındaki diğer modeller ve entegrasyon çalışmalarında olduğu gibi öğretmen adaylarının teknoloji entegrasyonunda becerilerini, motivasyonlarını ve tutumlarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a model for integrating technology into elementary school mathematics teacher education. By examining theories, models, and other integration studies that can be utilized in technology integration, the goal is to develop an applicable integration model. A design-based research methodology was used due to its inclusion of determining the stages of the model, testing and revising it, and deriving the final model through the application of the revised model. The design-based research methodology consists of three cycles, in which a draft, a guide, and a final model are developed. The first cycle involves the analysis of integration studies and models in the literature. Following this analysis, effective factors, strategies, activities, and practices for technology integration are identified, and a draft model is proposed. The models developed in the second and third cycles are applied with 4th-year teacher candidates enrolled in the Elementary School Mathematics Teaching program of a state university. The data obtained from the research consist of literature review, research diaries, audio recordings of focus group interviews, and video recordings of teacher candidates conducting technology-supported teaching. The model developed for the integration of technology in elementary school mathematics teacher education consists of four steps: Design, Explore, Prepare, and Apply. The developed model includes stages where activities are designed, various techniques are explored through video cases, practical experience is gained through video simulation tasks to prepare for classroom teaching, and finally, applications are made in a real classroom environment. It is a model where videos are actively used in technology integration. As with other models and integration studies in the literature, it is believed that it will positively affect the skills, motivation, and attitudes of teacher candidates towards technology integration.