Görme engelli öğrencilerin bazı matematiksel kavramlardaki kavram imajları ve temsilleri
Visually impaired students' concept images and representations in some mathematical concepts
- Tez No: 349121
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu tez çalışmasında görme engelliler ilköğretim okulunda öğrenim gören öğrencilerin, bazı matematiksel kavramlardaki kavram imajları ve temsillerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji ve durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını beş total görme engelli oluşturmuştur. Veri toplama araçları yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin oluşturdukları materyaller, araştırmacının gözlem notları olmuştur. Verilerin analiz edilme sürecinde, -gömülü teoride kullanılan teknikler olan- açık kodlama, eksensel kodlama ve seçici kodlama gibi nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, bazı önemli sonuçlar şu şekildedir: -Öğrencilerin çoğunlukla kavram imajlarını kullandıkları, kavram tanımlarını göz önünde bulundurmadıkları belirlenmiştir. -Öğrenciler soruları/problemleri cevaplarken tamamıyla sezgisel bir yaklaşım kullanmışlardır. -Problemlerde spesifik değerlere ve spesifik geometrik şekillere odaklanan öğrencilerin; aynı durum için tamamıyla birbiriyle çelişebilen, tutarlı olabilen veya bir kısmı çelişebilen birden fazla anlayışa sahip oldukları tespit edilmiştir. -Öğrencilerin kavramı; teorikte kabul edilebilir tanımlamasına karşın, uygulamada ?ısrarla- yanlış bilgiyi takip ettikleri, dolayısıyla zorluklarla karşılaştıkları; ayrıca teorikte ve uygulamada düştükleri çelişkinin farkında olmadıkları belirlenmiştir. -Öğrenciler temel geometrik şekilleri; tanımlayabilmişler, isimlendirebilmişler ayrıca onları ayırt edebilmişlerdir. Ancak bu durum onların doğru bir kavram anlayışına sahip olmalarına yetmemiştir. -Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak; GE öğrencilerin matematik öğretmenlerine, matematik kitap yazarlarına, matematik eğitimi alanında akademik çalışmalar yapan bilim insanlarına yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate concept images and representations of visually impaired students in some mathematical concepts. Phenomenology and case study, as the qualitative research designs, were used in our research. The participants of the study are five totally blind students. The tools used in data gathering process were semi-structured interviews, materials that the students constructed, researcher?s observation notes. In the process of data analysis, we used qualitative research techniques used in grounded theory; such as, open, axial and selective coding. In the light of analysis, we have the following main results: -It is determined that the students used mostly their concept images and never took into account the concept definitions. -When answering the questions/problems, the students entirely used a heuristic approach. -It was identified that students focusing on specific values and geometric figures have more than one understanding; such as, understanding that can be totally or partly in contradiction with each other or can be coherent for the same condition -It was identified that students followed wrong knowledge insistently, even though they defined the concept as acceptable in theory. Thus, students encountered with difficulties in practice. Also, it was identified that students were not aware of the contradiction that they fall into. -Visually impaired students were able to describe, name and distinguish the basic geometric shapes. However this situation was not enough for students to have correct understanding of the concepts. In the light of results, we have several suggestions to mathematics teachers, researchers, authors of mathematics textbooks, and mathematics educators.