2024 hayat bilgisi dersi öğretim programının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 2024 life sciences course curriculum according to the opinions of primary school teachers
  1. Tez No: 1009465
  2. Yazar: SELEN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Eğitim programları, birey ve toplumun değişen ihtiyaçları doğrultusunda sürekli bir gelişim döngüsü içerisindedir. Bu araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibariyle uygulanmaya başlanan Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programının etkililiğini, uygulayıcı konumundaki sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayanarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu ilindeki sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel olarak alt, orta ve üst düzeyde olan devlet okulları, merkeze bağlı köy okulları ve özel ilkokullarda görev yapan 2024-2025 Hayat Bilgisi Öğretim Programını ilk defa uygulayan 76 birinci sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“2024 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı Değerlendirme Anketi”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; nicel verilerde yüksek çıkan memnuniyet oranlarının, nitel görüşmelerde farklılaştığı görülmüştür. Araştırma sonucunda 2024 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programının Türk Millî Eğitim Sisteminin genel amaçlarıyla uyumlu olduğu belirtilmiştir. Hizmet içi eğitimlerin anlatma yöntemiyle sınırlı kaldığı, uygulama örneklerinin yetersizliği ve eğitici uzmanlığı eksikliği nedeniyle beklentileri karşılamadığı belirlenmiştir. Öğrenme çıktılarının öğrenme alanları ile uyumlu, birbirinin ön koşulu olacak şekilde aşamalı ilerlediği, öğrencinin bütüncül gelişimine katkı sağladığı belirlenmiştir. Fakat üst düzey düşünme becerilerinin kazandırılmasında program genel anlamda yetersiz bulunmuştur. İçerik çerçevesinin öğrenme çıktıları ile birbirini destekler nitelikte ve içerikte yer alan bilgilerin günlük hayatla ilişkili olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında içerikte verilen konuların ağırlığının eşit olmadığı ifade edilmiştir. İçerik çerçevesine ek olarak yeni eklenen“bilim, teknoloji ve sanat”alanındaki STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) etkinliklerinin ise psikomotor beceriye yöneldiği için birinci sınıf öğrencilerinin hazırbulunuşluk düzeyi ile uyumlu olmadığı ifade edilmiştir. Öğretme-öğrenme sürecinde programın öğrenci merkezli yapısına rağmen kalabalık sınıf mevcutları, materyal eksikliği ve dijital içeriklerin pedagojik yetersizliği nedeniyle derslerin tekdüzeleştiği belirtilmiştir. Bunun yanında birinci sınıflarda okuma-yazma yoğunluğu sebebiyle ders saatinin yetersiz kaldığı belirtilmiştir. Ölçme-değerlendirme boyutu incelendiğinde öğrenme kanıtlarının somut, gözlemlenebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda öğretmen görüşlerine göre öğrenme çıktılarının nasıl değerlendirileceğinin belirtildiği ifade edilse de ölçme değerlendirme de benimsenen süreç odaklı yaklaşımın yoğun iş yükü ve kâğıt israfına yol açtığı saptanmıştır. Erdem-değer-eylem çerçevesine ulaşmada, toplum bilincine sahip bireyler yetiştirmede ve sosyal duygusal öğrenme becerilerinin kazandırılmasında program faydalı görülse de tek başına yeterli olmayacağı aile desteğinin çok önemli olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin programın sunduğu“farklılaştırma”stratejisini teoride güçlü bulmalarına rağmen akran zorbalığı endişesi ve fiziksel yetersizlikler nedeniyle uygulayamadıklarını belirtmişlerdir. Okuryazarlık becerilerinin içerik, etkinlik ve materyal yetersizliğinden dolayı yeterince kazandırılmadığını düşündükleri ifade edilmiştir. Programın kılavuzluk sağlaması konusunda ise öğretmenler öğretim programının yoğun olmasından dolayı asıl kılavuzun sade ve anlaşılır yapısı ile ders kitabı olduğunu ifade etmişlerdir. Bu bulgular ışığında, 2024 Hayat Bilgisi Programı'nın güçlü bir felsefeye sahip olduğu ancak fiziksel, teknik ve aile ile iş birliğinin sınırlı olması nedeniyle uygulama aksaklıkları yaşandığı saptanmıştır. Bu doğrultuda; hizmet içi eğitimlerin atölye temelli yapılandırılması, ders kitaplarının somutlaştırılması, EBA entegreli dijital değerlendirme araçlarının geliştirilmesi ve öğretmenlerin program okuryazarlığı düzeylerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Curricula are in a continuous cycle of development in line with the changing needs of individuals and society. This research aims to evaluate the effectiveness of the Life Science Course Curriculum, which began implementation as of the 2024-2025 academic year, based on the opinions of primary school teachers who are the practitioners. A mixed-method approach was employed in the study. The study group consisted of 76 first-grade teachers working in state schools (across lower, middle, and upper socio-economic and socio-cultural levels), village schools affiliated with the center, and private primary schools in the province of Kastamonu, who were implementing the 2024-2025 Life Science Course Curriculum for the first time. Data collection tools included the“2024 Life Science Course Curriculum Evaluation Survey”and an“Interview Form”both developed by the researcher. When the research findings were examined, it was observed that the high satisfaction rates in the quantitative data differed in the qualitative interviews. The results indicated that the 2024 Life Science Course Curriculum is compatible with the general objectives of the Turkish National Education System. It was determined that in-service training remained limited to the lecture method and failed to meet expectations due to insufficient application examples and a lack of instructor expertise. The learning outcomes were found to be compatible with the learning areas, progressing gradually as prerequisites for one another, and contributing to the holistic development of the student. However, the curriculum was found to be generally insufficient in fostering higher-order thinking skills. The content framework was stated to support the learning outcomes, and the information included was found to be relevant to daily life. However, it was expressed that the weight of the subjects provided in the content was not equal. In addition to the content framework, it was stated that the newly added STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, and Mathematics) activities in the field of“science, technology, and art”were not compatible with the readiness levels of first-grade students as they were oriented toward psychomotor skills. Despite the student-centered nature of the curriculum in the teaching-learning process, it was noted that courses became monotonous due to crowded classrooms, lack of materials, and the pedagogical inadequacy of digital content. Furthermore, it was stated that the course hours were insufficient due to the intensity of literacy instruction in the first grade. When examined from the perspective of measurement and evaluation, it was concluded that the learning evidence was concrete and observable. At the same time, teachers expressed that while it was specified how learning outcomes would be evaluated, the process-oriented approach adopted in assessment led to a heavy workload and paper waste. Although the program was seen as beneficial in achieving the virtue-value-action framework, raising individuals with social consciousness, and gaining social-emotional learning skills, it was stated that it would not be sufficient on its own and that family support is crucial. Additionally, teachers noted that while they found the“differentiation”strategy offered by the program to be strong in theory, they could not implement it due to concerns about peer bullying and physical inadequacies. It was expressed that they believed literacy skills were not sufficiently acquired due to inadequacies in content, activities, and materials. Regarding the program's guidance, teachers stated that due to the density of the curriculum, the actual guide was the textbook with its simple and understandable structure. In light of these findings, it was determined that the 2024 Life Science Course Curriculum has a strong philosophy, but implementation setbacks occur due to physical and technical limitations as well as limited cooperation with families. Accordingly, it is recommended that in-service training be structured on a workshop basis, textbooks be made more concrete, EBA-integrated digital evaluation tools be developed, and teachers' curriculum literacy levels be increased.