Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. ve Lentinula edodes (Berk.) Pegler türlerine ait miseller kullanılarak elde edilen farklı biyomalzemelerin ısıl iletkenlik katsayılarının karşılaştırılması
Comparison of heat conductivity coefficients of different biomaterials obtained using mycelia belonging to Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. and Lentinula edodes (Berk.) Pegler species
- Tez No: 794933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Pleurotus ostreatus (Jacq) P.Kumm. ve Lentinula edodes (Berk) Pegler türlerinin miselleri, dört farklı substratta geliştirilerek sekiz farklı kombinasyon şeklinde elde edilen miselyum bazlı kompozit malzemelerin ısıl iletkenlik katsayılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla materyal olarak, P. ostreatus ve L. edodes türlerinin miselleri ve kavak, kayın, sarıçam ve sedir ağaçlarının talaşları substrat olarak kullanıldı. Substrat olarak kullanılacak olan talaşlar ve doku kültürü yöntemi ile edilen misellerden karışım elde edildi. Elde edilen substrat-mantar karışımı uygun şartlar altında inkübe edildi. Gelişimini tamamlayan karışım gevşek parçacıklar haline dönüştürülerek kalıplara aktarıldı. Kalıpta gelişimini tamamlayan malzemeler kuruması için fırınlandı. Kurutma işlemi tamamlanan malzemeler Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal ve Endüstriyel Yapı Malzemeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ASTM C518, EN 12664 ve ISO 8301 standartlarında verilen koşullar altında ölçüm yapan Lasercomp HFM Fox-50 ısı akış ölçer cihazı ile ölçülmüştür. Test sonucuna göre, P. ostreatus türünden elde edilen malzemelerin ortalama değerlerine bakıldığında, en yüksek ısıl iletkenliğe sahip olan 0,05605W/mK ile SÇPO iken, en düşük değere sahip olan 0,04412 W/mK ile KVPO' dur. L.edodes türünden elde edilen malzemelerin değerlerine bakıldığında, en yüksek ısıl iletkenliğe sahip olan 0,05887W/mK ile SÇLE iken, en düşük ısıl iletkenliğe sahip olan 0,04956W/mK ile KYLE'dir. Yani elde edilen malzemeler içerisinde ısıl iletkenliği en düşük olan KVPO'nun yalıtımı diğerlerinden yüksek iken, en yüksek ısıl iletkenliğe sahip olan SÇLE'nin yalıtım özelliği diğer malzemelerden en düşük olanıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, It was aimed to compare the thermal conductivity coefficients of mycelium-based composite materials obtained with eight different combinations using four different substrates and mycelia obtained from Pleurotus ostreatus (Jacq) P. Kumm. and Lentinula edodes (Berk) Pegler mushrooms. For this purpose, mycelium of P. ostreatus and L. edodes species and sawdust of poplar, beech, yellow pine and cedar trees were used. A mixture was obtained from chips to be used as substrate and mycelium obtained by tissue culture method. The substrate-fungus mixture was incubated under suitable conditions.The mixture, which completed its development, was converted into loose particles and transferred to molds. The materials that completed their development in the mold were fired to dry. The materials whose drying process was completed were measured with Lasercomp HFM Fox-50 heat flow meter, which makes measurements under the conditions given in ASTM C518, EN 12664 and ISO 8301 standards at Süleyman Demirel University Natural and Industrial Building Materials Application and Research Center. According to the test results, when the average values of the materials obtained from the P. ostreatus species are examined, the highest thermal conductivity is SÇPO with 0.05605W/mK, while the lowest value is KVPO with 0.04412 W/mK. When the values of the materials obtained from the L. edodes species are examined, it is SÇLE with the highest thermal conductivity of 0.05887W/mK, while the lowest thermal conductivity is KYLE with 0.04956W/mK. In other words, while the insulation of KVPO, which has the lowest thermal conductivity, is higher than the others, the insulation property of SÇLE, which has the highest thermal conductivity, is the lowest among the other materials