Şırnak ilinde süt sığırcılığı barınaklarının yapısal analizi
Structural analysis of dairy cattle shelters in Sırnak province
  1. Tez No: 795030
  2. Yazar: EMRAH GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma Şırnak ili genelindeki süt sığırı barınaklarının özelliklerini belirlemek amacıyla 20 adet süt sığırı işletmesinde yürütülmüştür. Bölgede etüt edilen işletmelerin tamamı bağlı duraklı barınaklar şeklinde planlamıştır. Hayvan başına düşen barınak alanı 9,1 m2/hay, gezinti alanı bulunan işletmelerde hayvan başına düşen gezinti alanı 9,6 m2/hay olarak bulunmuştur. Barınaklarda aydınlatma oranı %4,6 olarak bulunmakta ve havalandırmalar pencereler aracılığıyla sağlanmaktadır. Barınaklar hayvan refahı yönünden değerlendirildiğinde yapısal ve iklimsel olarak bazı yetersizlikler olduğu görülmüştür. Etüt edilen işletmelerde görülen yapısal eksikliklerin giderilerek hayvanların refah düzeyinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in 20 dairy cattle farms in order to determine the characteristics of dairy cattle barns throughout the province of Şırnak. All of the businesses surveyed in the region have been planned as shelters with connected stops. Shelter area per animal was found to be 9.1 m2/ha, and in enterprises with walking area, the walking area per animal was 9.6 m2/ha. The lighting rate in the shelters is 4.6% and ventilation is provided through windows. When the shelters were evaluated in terms of animal welfare, it was observed that there were some structural and climatic deficiencies. It is recommended to increase the welfare level of the animals by eliminating the structural deficiencies seen in the studied enterprises.