Gıda alanında faaliyet yürüten kadınların girişimcilik algıları, Konya ili örneği
Enterpreneurship perceptions of women working in food and agriculture, case study of Konya province
- Tez No: 795033
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ekonomik alanda önemli faaliyetlerde bulunan kadınlar, son yıllarda girişimcilikle ilgili çalışmalarını artırmışlardır. Çalışma, Konya kent merkezinde ikamet eden gıda alanında faaliyet yapan kadın girişimcilerin sosyal, iktisadi ve müteşebbislik niteliklerini ortaya koyarak girişimci kadın profilini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma evrenini, Konya Ticaret Odası'na kayıtlı olan 151 girişimci kadın oluştururken, araştırma örneklemini gıda alanında faaliyet yürüten 51 kadın girişimci oluşturmaktadır. Araştırma verileri yüz yüze anket tekniği ile elde edilmiştir. Kadınların genel girişimcilik profillerinin belirlenmesinde Bağımsız t-testi uygulanmıştır. Araştırmada kadınların girişimci olmasında etkisi olan faktörler üzerinden girişimcilik indeksi %77,45 olarak hesaplanmıştır. Kadınları girişimciliğe yönlendiren faktörlerin analizinde, faktör analizi kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda 4 faktör; ekonomik özgürlük, iş kurma isteği, faydalı olmak ve sosyal statü olarak adlandırılmıştır. Ayrıca çalışmada, kadın girişimciliğinde etkili olan faktörlerin belirlenmesinde doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women, who are engaged in important activities in the economic field, have increased their work on entrepreneurship in recent years. The study was carried out with the aim of determining the entrepreneurial woman profile by revealing the social, economic and entrepreneurial qualities of women entrepreneurs residing in the city center of Konya and engaged in activities in the field of food. While the research population consists of 151 women entrepreneurs registered with Konya Chamber of Commerce, the research sample consists of 51 women entrepreneurs. Research data were obtained by face-to-face survey technique. Independent t-test was applied to determine the general entrepreneurship profiles of women. In the research, the entrepreneurship index was calculated as 77.45% over the factors that affect women's being entrepreneurs. Factor analysis was used in the analysis of the factors that lead women to entrepreneurship. As a result of factor analysis, 4 factors; economic freedom, desire to start a business, being useful and social status. In addition, linear regression analysis was performed in the study to determine the factors that are effective in women's entrepreneurship.