Ortaokul öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılımlarına engel olan faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors that prevent secondary school students from participating in recreational activities
  1. Tez No: 795046
  2. Yazar: AYBÜKE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılımlarına engel olan faktörlerin; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri gibi değişkenler açısından anlamlı farklılık taşıyıp taşımadığı açısından incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmaya Bağcılar Şehit Ali Karslı Ortaokulu'nda öğrenim gören ve örnekleme yöntemiyle belirlenen 302 (150 kız +152 erkek) ortaokul öğrencisi katılım sağlamıştır. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu' ve Alexandris ve Carroll(1997) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Karaküçük ve Gürbüz (2006) tarafından yapılan, Gürbüz, Öncü ve Emir(2012) tarafından doğrulayıcı faktör analizi ile yapı geçerliği test edilen 6 alt boyut ve 18 maddeden oluşan 'Boş Zaman Engelleri Ölçeği (BZEÖ)'kullanılarak toplanılmıştır. Gürbüz ve Karaküçük, 2007).Ortaokul öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılımcılarını engelleyen faktörleri belirlemeyi amaçlayan bu araştırma sonucuna göre öğrencilerin cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyinin ve ailenin aylık gelirinin gibi değişkenlere bakıldığında bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin sınıf düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu farklılıkların birey psikolojisi, sosyal ortam ve bilgi eksikliği ve zaman alt boyutlarında tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Boş zaman, rekreasyon, engel, ortaokul
Özet (Çeviri)
The This research investigates the factors that prevent secondary school students from participating in recreational activities; The aim of this study is to examine whether there is a significant difference in terms of variables such as gender, class level, education level of parents, monthly income of the family. 302 (150 girls +152 boys) secondary school students studying at Bağcılar Şehit Ali Karslı Secondary School and determined by sampling method participated in the research, which was conducted using the relational screening model. It was collected using the 'Leisure Time Barriers Scale' (CIS) consisting of 6 sub-dimensions and 18 items, which was adapted by Karakucuk and Gürbüz(2006) and whose construct validity was tested by confirmatory factor analysis by Gürbüz, Öncü, and Emir(2012). According to the result of this research, which aims to determine the factors that prevent secondary school students from participating in recreational activities, it has been determined that there is no significant difference when the students' gender, parental education level and monthly income of the family are examined. Significant differences were determined in the grade levels of the students. It was observed that these differences were determined in the sub- dimensions of individual psychology, social environment and lack of knowledge, and time. Keywords : Leisure time, recreation, disability, secondary school