İç Anadolu bölgesinde yetişen bazı Populus L. türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on some Populus L. species of Middle Anatolia region
- Tez No: 79507
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
84 ÖZET Bu çalışmada Ankara-Esenboğa'dan toplanan Populus nigra subsp. nigra L. ve Ankara-Çavundur'dan toplanan Populus tremula L. (Salicaceae) bitkileri üzerinde farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Kabuk, yaprak ve tomurcuklarından hazırlanan sulu ve alkollü ekstrelerde; fenolik bileşikler, flavonoitler, terpenik bileşikler ve ozların varlığı klasik renk reaksiyonlanyla belirlen miştir. Bitki kısımlarının etanollü ekstreleri ince tabaka kroma- tografisi ile incelenmiştir. 10 farklı solvan sistemi kullanılarak yapılan çalışmada fenolik heterozit olan şalisin aranmıştır. Her iki türün yaprak ve kabuklarında şalisin bulunduğu halde tomur cuklarında rastlanmamıştır. Bitkilerin yaprak ve kabuklarından hazırlanan metanollü ekstrede spektrofotometrik yöntemle şalisin üzerinden total fenol heterozit miktar tayini yapılmış ve Populus nigra subsp. nigra ve Populus tremula'mn kabuk ve yapraklarında sırasıyla % 7.46, % 9.25, % 5.53, % 6.32 oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY In this study, pharmacognosic researches were carried on the parts of Populus nigra subsp. nigra L. and Populus tremula L" collected from Esenboğa-Ankara and Çavundur-Ankara respectively. Phenolic compounds, flavonoides, terpenic compounds and sugars were determined by some classical color tests in the aqueous and ethanolic extracts of the barks, leaves and buds. Ethanolic extracts of the plant parts were analysed on thin layer chromatography by using ten different solvent systems. Salicin, phenolic glycoside, was determined in the leaves and barks of the two species, however the buds no salicin. Total phenolic glycosides were calculated as salicin in the methanolic extracts of the barks and leaves of the plants by using UV spectrophotometry. It was found in the barks and leaves of Populus nigra subsp. nigra and Populus tremula as 7.46, 9.25, 5.53, 6.32% respectively.