Hepatit B aşısı öncesi kontrol grubunda HBV belirtenleri ile anti-HAV ve anti-HCV olumluluğunun insidansı
Hepatitis B indicators and anti-HAV with anti-HCV positiveness
  1. Tez No: 79509
  2. Yazar: TUĞBA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TÜRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
-36- VII-OZET Viral hepatit infeksiyonları, tüm dünyada ve ülkemizde çok yaygındır.HBV de geniş epidemiyolojisi ve kronik karaciğer hastalıkları siroz ve hepatoselüler karsinomaya (HCC) dönüşümü ile çok önemli bir sağlık problemidir. Çalışmamızda Hepatit B aşısı öncesi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Rutin Laboratuvarına kontrol amacıyla başvuran sağlıklı bireylerde Hepatit B belirleyicileri ve anti-HAV ile anti-HCV olumluluğu araştırılmıştır. 81 'i kadın, 69'u erkek 150 bireyden oluşan çalışma grubumuzun yaş aralığının 11-63, yaş ortalamasının 32.1 olduğu gözlenmiştir. 150 bireyin 21 (% 14) 'nde HBsAg olumluluğu, 20 (% 13.3)'sinde aynı anda HBsAg, anti-HBe, anti-HBelgG olumluluğu, 8 (%5.3)'nde anti-HBs, anti-HBe, anti-HBelgG olumluluğu, 7 (%4.6)'sinde anti-HBs ve anti-HBelgG olumluluğu, 1 bireyde (% 0.6) HBsAg ve anti- HBelgG, 6 bireyde (% 4) anti-HBe, 1 bireyde (% 0.6) anti-HBe ve anti- HBelgG, 1 bireyde de (% 0.6) anti-HBs ve anti-HBe olumluluğu bulunmuştur. Çalışma grubumuzun 148 bireyinde (% 98.6) anti-HAV IgG, 3 bireyinde (% 2) anti- HCV olumluluğu gözlenmiştir.-37- Hepatit B belirleyicileri ile anti-HAV IgG ve anti-HCV olumluluğu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yaş ve cinsiyet faktörleri dikkate alındığında da HBV belirleyicileri ile anti-HAVIgG ve anti-HCV arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmamızda ELISA yöntemi ile Hepatit B belirleyicilerinin taranması sonucu bireylerde Hepatit B aşısı öncesi kontrol ve buradan elde ettiğimiz verilerle gereksiz aşılamanın önlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-38- VIII-SUMMARY Viral hepatitis infections are common in our country like whole world. HBV is also an important health problem with its transformation to chronic liver diseases, cirrhosis and hepatocellular carsinoma, as well as with its wide epidemiyology. In our research, Hepatitis B indicators and anti-HAV with anti-HCV positiveness is researched on hearty people applied for control in Gazi University Immunolgy Routine Laboratory prior to hepatitis B inoculation. Our research group consisting of 81 women and 69 men has an 11-63 age range and age average of it is in investigataed as 32.1. It is found that 21 (14%) have HBsAg positiveness, 20 (13.3%) have HBsAg,anti-HBe and anti-HBdgG positiveness at the same time, 8 (5.3%) have antı-HBs, anti-HBe and anti-HBdgG positiveness, 7 (4.6%) have anti-HBs and anti-HBdgG, 1(0.6%) has HBsAg and anti-HBdgG, 6(4%) have anti-HBe, 1 (0.6%) has anti-HBe and anti-HBdgG and 1 (0.6%) has anti-HBs and anti-HBe of 150 person. It is investigated that 148 (98.6%) have anti-HAV IgG and 3 (2%) have antı- HCV positiveness of our research group. It is not determined that there is an expressive relation between Hepatitis Bindicators and anti-HAV with antı- HCV positiveness.-39- As age and sex factors taken into consideration, it is not found that there is an expressive relation between Hepatitis B indicators and anti- HAV with anti-HCV positiveness. In our research, it is aimed to obtain control prior to Hepatitis B inoculation and protection from not required inoculation with the data gained from this as a result of surveillance of Hepatitis B indicators with EL1SA method.