Farklı cinsiyetteki basketbol seyircilerini saldırganlığa iten faktörler üzerine bir araştırma
A Research on the different sexes toward the aggresiveness
  1. Tez No: 79510
  2. Yazar: HAKAN KEMAL KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
:>y ÖZET Araştırmanın amacı, basketbol karşılaşmalarında ortaya çıkan seyirci saldırganlığının farklı cinsiyetlere göre nedenlerini tespit etmektir. Araştırma 1. ve 2. deplasmanlı basketbol takımlarının birbirleriyle yapmış oldukları maçlar ile sınırlandırılmıştır. Evreni söz konusu edilen 1.ve 2. Deplasmanlı basketbol karşılaşmalarının izleyicilerdir. Araştırmanın örneklemi 300 kişi olarak belirlenmiştir. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Bu araştırmaya I ve II. Basketbol liginde müsabakaların izleyen toplam 300 deney (Erkek: 213, Bayan: 87) gönüllü olarak katıldılar. Çalışmaya katılan deneklere saldırganlığa yönelten faktörleri tespit amacıyla toplam 19 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilerin istatistiki analizinde frekans dağılımı ve yüzdelik oran kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda çalışmaya katılan deneklerin büyük yoğunluğunu (bayanlarda %51.7, erkeklerde %37.5) yüksek okul mezunu olduğu görülmektedir. Çalışmaya katılan deneklerin büyük çoğunluğunun öğrenci olduğunu (bayanların %55.1'i, erkeklerin %39.9'u) şeklinde görülmektedir. Gelir dağılımı durumları ise gerek erkek gerekse bayan deneklerin yaklaşık yarısının (%46.4 ve %45.3) gelir düzeyleri 61-80 milyon arasındadır. Deneklerin müsabaka öncesi, alkol kullanma oranları oldukça düşüktür. %95.6 bu durum bayanlarda %100, erkeklerde %93'dür. Çalışmaya katılan erkek deneklerin %88.26'sı ruhsal bakımdan bir hastalık geçirmedikleri görüş bildirirken bayan deneklerin %95.42lük bir oranla aynı yönde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Her iki cinsiyet grubundaki deneklerin toplam %64.3'nün basketbol oyun kuralları hakkındaki bilgilerinin yeterli olmadığı görüşmüştür. Araştırmaya katılan deneklerin müsabaka izleme durumlarının genel toplamda %63'lük bir oranda oyuncu ve hakemi izledikleri görülmektedir. Deneklerin toplam %75.66'sı tezavurata katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ou 7. SUMMARY The aim of this research is to find out reasons of spectator aggressiveness seen very often in basketball matches. This research is important because of determining and finding some solutions to the agressiveness in basketball matches. The research has been limited with the matches between the teams in fist and second shifted basketball league. The universe is te spectator watching 1st and 2 nd Shifted Basketball League matches. The illustration of the research has been determined as 300. The data have been obtained by public survey. In te analysis of data. Findings have been put according to order of the questions. Statistical values have been shown with tables. The education level of basketball spectators is mostly universty. It hes been determined that most of the spectators are men and students. The majority of the spectators drink some alchol before match. Spectators do not think security precautions are enough. Most of the speactors know the rules of basketball a little. Most speactors do not any kind of sport actively and they are only speactors. Men speactors go to matches in order to be discharged and praticipates cheering. It is seen that women go to matches for differentials. The most important reason for speactor's being aggressive is team managers. During matches, it is seen that speactors encourage each other to agressiveness and do similar behaviors. The cheerleaders have roles in