Rehber öğretmenlerin online platform üzerinden rehberlik hizmeti sunma motivasyonları ve iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 795111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN KAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında temel amaç rehber öğretmenlerin motivasyon ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 200 rehber öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil edilen bu 200 rehber öğretmene öncelikle bilgilendirilmiş onam formu daha sonra sırasıyla; sosyodemografik bilgi formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Öğretmen Motivasyon Ölçeği sunulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, uygun istatistiksel analizler için SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Rehber öğretmenlerin motivasyon ve iş doyumu cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve ders süresi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelemek amacıyla bağlantısız örneklemler t testi, motivasyon ve iş doyumu düzeylerinin yaş değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla tek yönlü ANOVA, depresyon ile akademik motivasyon değişkenleri arasında bir ilişki olup olmadığı test etmek için Pearson korelasyon analizi yapılmış ve ölçeklerin normal bir dağılıma sahip olup olmadığını incelemek için çarpıklık ve basıklık katsayıları, ölçeklerin güvenilir bir yapıda olup olmadığını görmek için Cronbach Alfa değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to examine the relationship between motivation and job satisfaction levels of guidance teachers. For this purpose, 200 counselors were reached. First of all, informed consent form was given to these 200 counselors who were included in the study, and then respectively; sociodemographic information form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Teacher Motivation Scale were presented. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for appropriate statistical analysis. In order to examine whether the motivation and job satisfaction of the guidance teachers differ according to the variables of gender, marital status, education level and course duration, the unconnected samples t-test, one-way ANOVA to examine whether the motivation and job satisfaction levels differ according to the age variable, and a correlation between depression and academic motivation variables. Pearson correlation analysis was performed to test whether there was a relationship, and skewness and kurtosis coefficients were calculated to examine whether the scales had a normal distribution, and Cronbach's Alpha values were calculated to see if the scales had a reliable structure.