Lateral postürün kalp hızı, sözel beceri ve soluk havasında nitrik oksit düzeyine etkisi
The Effect of lateral posture to heart rate, verbal performance and nitric oxide level in exhaled air
- Tez No: 79513
 - Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR YANIÇOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
58 VII.ÖZET Bu araştırma, lateral postürün nazal siklus üzerine etkisini ve nazal siklus değişimlerinin kalp atım hızı, bilişsel beceriler ve soluk havası nitrik oksit düzeyleri üzerine etkilerini incelemek amacı ile yapıldı. Araştırmada gönüllü 10 kız ve 10 erkek denek kullanıldı. Bunlar ilk aşamada sırtüstü pozisyonda yatırılarak, nazal sikluslan, otonom sinir sistemine ait bir gösterge olarak kabul edilen kalp atım hızları ve bilişsel fonksiyonları test etmek için sözel beceri performansları saptandı. Daha sonra lateral postür uygulamaları ile nazal sikluslan değiştirildi ve buna bağlı olarak otonomik ve bilişsel fonksiyonların değişip değişmediği saptanmaya çalışıldı. Ayrıca 7 kız ve 7 erkek denek üzerinde nazal siklus değişimlerinde deneklerin soluk havasında nitrik oksit tayinleri yapıldı. Sonuç olarak, lateral posture bağlı olarak nazal siklusların değişebildiği saptandı. Sağ nazal dominansta, sol nazal dominansa nazaran, muhtemelen sol beyin ve sempatik sinir sistemi aktivasyonuna bağlı olarak, bilişsel beceri performansı her iki grupta anlamlı olarak artmış bulundu. Kalp atım hızı, sağ nazal dominansta, sol nazal dominansa göre istatistiksel olarak anlamlı derecede değişmedi. Erkeklerde sağ nazal dominansta soluk havasında artmış NO düzeyleri saptanmış, fakat kız deneklerde soluk havasında NO düzeyleri için anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
59 VIII.SUMMARY The aim of this study is to investigate the effect of lateral posture to nasal cycle and the effect of variations of nasal cycle to heart rate, cognitive performance and NO level in exhaled air. 10 female and 10 male volunteer students were used in the study. First, they were lied in dorsal recumbency and their nasal cycles, heart rates as a parameter of autonomic nervous system and verbal performances as a parameter of central nervous system were determined. Then, their nasal cycles were altered by lateral posture and according to this variation it was determined whether the autonomic and cognitive functions are changed. In addition, NO level in the exhaled air was measured in 7 male and 7 female subjects during nasal cycle variations. As a result, it was determined that nasal cycle was altered related to lateral posture. Probably related to left hemisphere and sympathetic nervous system activation cognitive performances in right nasal dominance were found to be significantly higher then in left nasal dominance in both male and female groups. Heart rates were not significantly different in right nasal dominance compared to the left nasal dominance in both groups. Increased NO levels in exhaled air were found in right nasal dominance in males, but there was no difference for NO level in exhaled air in female group.