Değişik şiddet ve süreli magnetik alanların deri hidroksiprolin seviyesine etkisi
The Effect of magnetic fields with different application times and different magnitudes on skin hydroxyproline level
- Tez No: 79514
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN SEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Değişik şiddet ve süreli magnetik alanların kobay derisinde hidroksiprolin miktarını nasıl etkilediğini araştırmak için yapılan bu çalışmada, toplam 63 adet kobay, 50 Hz'lik magnetik alanların, 10 G, 20 G ve 30 G şiddetlerinde ve günde 4 saat ve 8 saat olmak üzere 5 gün boyunca uygulandığı toplam 6 grup ve bir de kontrol grubu olarak çalışılmıştır.Magnetik alan uygulaması sonunda, magnetik alan uygulanan kobayların ve kontrol kobaylarının deri hidrokiprolin miktarı Woessner'in Modifiye yöntemi ile saptanmıştır. Magnetik alanlar dizaynı ve kurulması tamamen Biyoelektromagnetik Araştırma Laboratuvarımızda gerçekleştirilen 3 adet Helmholtz Bobin Sisteminden elde edilmiştir.Her bir sistemin ayrı ayrı sıcaklık ve homojenlik ölçümleri yapılarak magnetik alan uygulama şartlarının standardizasyonu sağlanmıştır. Kobayın dışarıdan uygulanan magnetik alanın kobay derisinde indüklediği elektrik alan ve akım yoğunlukları hesaplanmıştır.Ayrı elektrik alan veya akım yoğunluğunu insanda oluşturacak B alanların büyüklüğünün belirlenmesi için, iki farklı modelleme (küresel ve elipsoid kobay modellemesi) yaklaşımı uygulanarak, insan : kobay oranını veren ölçülendirme faktörü (SF) saptanmıştır. Ölçülendirme faktörü ile deney şartlarımızda kobaylara uygulanan magnetik alanların insanlardaki eşdeğeri hesaplanmıştır. Deri yapısının heterojen olmasının, hidroksiprolin miktarına yansımasını minimum düzeye indirmek amacıyla, deri örneği alınması işlemi standardize edilmiş ve her kobayın çift deri örneği çalışılarak, kobayların çift örnekleri arasında istatistiksel fark bulunmayışı sonucunda, tüm çalışmanın istatistik değerlendirmesi tamamlanmıştır. 10 G şiddetindeki magnetik alanların 5 gün boyunca 4 saat ve 8 saat uygulandığı kobayların deri hidroksiprolin miktarının kontrollere göre azaldığı saptanmıştır.-150- 20 G şiddetindeki magnetik alanın, her iki uygulama süresinde (4 saat ve 8 saat) de deri hidroksiprolin miktarını artırıcı yönde etki ettiği, ancak 4 saat uygulama sûresinde gözlenen artısın 8 saat uygulama süresindeki artıştan fazla olduğu belirlenmiştir. 30 G şiddetinde ve 5 gün boyunca 4 saat ve 8 saat süreli uygulanan magnetik alanın, her iki uygulama süresinde de deri hidroksiprolin miktarını kontrollere göre artırdığı, ancak bu alan şiddetinde 8 saat uygulamada gözlenen artışın 4 saat uygulamada gözlenen artıştan fazla olduğu saptanmıştır. Araştırma, magnetik alan uygulama süresi yönünden değerlendirildiğinde, deri hidroksiprolin miktarında gözlenen değişim alan şiddetine bağlı bulunmuştur. 4 saat uygulama süresinde, 10 G şiddetinde uygulanan magnetik alan deri hidroksiprolin miktarım azaltırken, 20 G alan şiddetinde daha fazla olmak üzere, 20 G ve 30 G şiddetlerinin deri hidroksiprolin miktarını artırdığı belirlenmiştir. 8 saat uygulama süresinde, 10 G şiddetindeki magnetik alanın deri hidroksiprolin miktarını azalttığı, 20 G ve 30 G şiddetlerinin ise artırdığı belirlenmiş, ancak bu uygulama süresinde 30 G etkisi daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This investigation is concerned with studies performed to assass the effects of 50 Hz magnetic fields of 10 G, 20 G and 30 G on hydroxyproline concentrations of guinea pig's skin. Sixty three, male, 250-300 g weighted guinea pigs were used in the study. Magnetic fields were generated by a pair of Helmholtz coils which are specially designed and constructed in our laboratory. Guinea pigs were exposed to the fields of 10 G, 20 G and 30 G, inside in the systems with period of 4 hours/day and 8 hours/day for 5 days in 6 different groups.Nine animals were served as control, keeping at the same conditions without being exposed to any magnetic fields. At the end of the exposure period, skin hydroxyproline concentrations of exposed and unexposed guinea pigs were determined by Woessner's method. Hydroxyproline concentrations of guinea pigs exposed to the 10 G magnetic field were found decreased for both of the exposure periods.Magnetic field of 20 G, being more effective in 4 hours of exposure periods, increased the skin hydroxyproline amounts of exposed animals for both of the exposure periods.Magnetic field of 30 G inrcased the hydroxyproline concentrations of exposed guinea pigs but it is found more effective in the exposure period of 8 hours than 4 hours of exposure period. Electrical fields and current densities induced in the guinea pigs by the applied magnetic fields were also found and human : guinea pig SF was calculated to obtain the human equivalance of the magnetic fields used in this study by using spherical and ellipsoidal approaches for guinea pigs and human.Scaling factor of 4.6 was calculated. Magnetic fields that will induce the same amount of current densities and electrical fields in the human body were obtained from this calculated scaling factor and with the values between 2. 17 G - 6.52 G.