The effects of cerium oxide (CeO₂-NP) nanoparticle on salt stress in grafted and ungrafted vine saplings
Aşılı ve aşısız asma fidanlarında tuz stresi üzerine cerium oxide (CeO₂-NP) nanopartikülün etkileri
- Tez No: 795139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SUCU, PROF. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
2022 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada aşılı ve aşısız asma fidanlarında tuz stresi üzerine cerium oxide (CeO₂-NP) nanopartikülün etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada; tuza hassasiyetleri farklı 5 BB (orta dayanıklı), 1613 (dayanıklı) asma anaçları ve Sultani Çekirdeksiz çeşidinin kendi kökleri üzerine yetişmiş aşısız fidanları ile bu anaçlar üzerine aşılanmış Sultani Çekirdeksiz çeşidine ait aşılı fidanlar kullanılmıştır. Tuz stresi bitkilere 0, 25 ve 75 mM NaCl şeklinde üç seviyede, seryum oksit (CeO₂-NP) nanopartikül uygulamaları ise dört farklı seviyede (0, 25, 50 ve 100 mg Lˉ¹) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda fiziksel parametrelerden; yaş-kuru sürgün, yaş-kuru kök, kuru madde üzerine seryum oksit uygulamalarının etkisi önemli bulunmuştur. Fizyolojik parametrelerden; iyon akışı, hücre zarı zararlanma oranı, klorofil değeri üzerine seryum oksit nanopartikülünün etkileri bitki çeşitliliğine göre değişmekle beraber istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur. Besin elementi analizlerinde makro besin elementleri (N,Mg,Ca) ve mikro besin elementleri (Fe, Zn,Cu,Mn)' nden bazıları incelenmiştir. Besin elementlerine, tuz stresine ve seryum oksit konsantrasyonuna göre değerler değişmekle beraber birçok elementte farklar önemli bulunmuştur. Enzim aktivitesi incelendiğinde SOD değeri için, çeşit ve anaçlar bakımından 50 ppm seryum oksit uygulaması ön plana çıkmıştır. APX değeri bakımından ise 1613 C anacında seryum oksit uygulamaları ile düzenli bir artışın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2022, the effects of cerium oxide (CeO₂-NP) nanoparticles on salt stress in grafted and ungrafted vine saplings were investigated. In the study; 5 BB , 1613 C vine rootstocks with different salt sensitivities, and ungrafted saplings of Sultani Çekirdeksiz variety grown on their own roots and grafted seedlings of Sultani Çekirdeksiz variety grafted on these rootstocks were used. Salt stress was applied to plants at three levels as 0, 25 and 75 mM NaCl, and cerium oxide (CeO₂-NP) nanoparticle applications were applied to plants at four different levels (0, 25, 50 and 100 mg Lˉ¹). As a result of the study, physical parameters; the effect of cerium oxide applications on wet-dry shoot, wet-dry root, and dry matter was found to be significant. From the physiological parameters, although the effects of cerium oxide nanoparticle on ion flux, cell membrane damage rate, chlorophyll value vary according to plant variety, they were found to be statistically significant. In nutrient analysis, some of the macronutrients (N, Mg,Ca) and micronutrients (Fe, Zn, Cu,Mn) were examined. Although the values vary according to the nutritional elements, salt stress and cerium oxide concentration, the differences were found to be significant in many elements. When the enzyme activity was examined, 50 ppm cerium oxide application came to the fore in terms of SOD value, cultivars and rootstocks. In terms of APX value, it was determined that there was a regular increase with cerium oxide applications in 1613 C rootstock.