Thermoplastic microfluidics for 3D cell culturing
3B hücre kültürü için termoplastik mikroakışkanlar
- Tez No: 795239
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KİRAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CAN ERTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mikroakışkan platformlar, 3D hücre kültürü ortamını yakından taklit edebildikleri için son zamanlarda hücre çalışmalarında alternatif bir metot haline geldi. Bu platformların hidrofilik, şeffaf ve biyouyumlu özelliklere sahip olması gerekir. Bu amaçlara ulaşmak için biyomedikal çalışmalarda kullanılacak malzeme seçimi, yapılacak üretim yöntemi ve bağlanma tipi kritik öneme sahiptir. Bu tezde, benzersiz fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip termoplastik bir malzeme olan Polimetil Metakrilat (PMMA) ve siloksan lineer polidimetilsiloksan (PDMS) kullanıldı. Tezin ilk bölümü soft litografi yöntemi ile üretilen PDMS ile yapılan hücre çalışmalarına odaklanmaktadır. İkinci bölümde ise temel olarak PMMA için solvent ile yapıştırma tekniğine anlatılmaktadır. Termoplastiklerle mikroakışkan platform yapısının kalitesini araştırmak için gerekli analizleri yapıldı. PMMA mikroakışkanlarını bağlamak için sıcaklık ve solvent tipi için optimum parametreler bulundu. Bu platformun son hali 3 boyutlu hücre kültürü çalışması için işlevsel bir ortamın yaratılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Microfluidic platforms have recently become essential in cell studies since they can closely mimic the 3D cell culture environment. These platforms need to have hydrophilic, transparent, and biocompatible properties. Material selection, fabrication method, and bonding type are critical for biomedical studies to achieve these purposes. This thesis has focused on polydimethylsiloxane (PDMS)and polymethyl methacrylate (PMMA) as materials for the formation of microfluidic chips with unique physical and chemical properties. The first part of the thesis focuses on PDMS chips produced by the soft lithography method and cell studies performed with these chips. In the second part, the leading research is based on the solvent bonding technique for forming PMMA chips. We did surface analyzes to investigate the quality of microfluidic platform building with thermoplastics. We found optimum parameters for temperature and solvent type for bonding PMMA microfluidics. The final version of this platform has allowed the creation of a functional environment for 3D cell culture work.