Investigation of variation and genetic basis of traits determining forage yield and quality of faba bean
Bakla yem verimi ve kalitesini belirleyen özelliklerin genetik temel ve varyasyonunun incelenmesi
- Tez No: 795252
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya nüfusu hızla artıyor ve 2050 yılı itibariyle gıda ihtiyacı %70 oranında artmış olacaktır. Bu artışta protein üretimi büyük bir pay alacaktır. Hayvansal üretim özellikle gelişmekte olan ülkelerde ihtiyaç duyulan protein miktarının 3'te 1'lik bir kısmını sağlamaktadır. Fakat, küresel ısınma ve iklim değişikliği hayvansal üretim ile karşılıklı olarak zararlı bir ilişkiye sahiptir. Yem bitkisi üretimi tarımsal üretimin en zorlu yönlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu tezde sürdürülebilir ve yüksek yem potansiyeli taşıyan bakla (Vicia faba L.), tüm bitki şeklinde yem bitkisi olarak ele alınmıştır. Bakla tohumları hayvan beslenmesinde konsantre yem olarak değerlendirilmişse de, bu bitkinin kaba ot kabiliyeti son zamanlarda daha az çalışılan bir konu olmuştur. Bu calışmada baklanın yeşil ot verimi, kuru madde verimi, bitki boyu, sap kalınlığı, çiceklenme gün sayısı ve protein oranı incelenmiştir. Ortalama değerler sırasıyla 4300 kg/da yeşil ot, 913 kg/da kuru madde miktarı, 78.01 cm bitki boyu, 7.83 mm sap kalınlığı, 60.87 çiceklenme gün sayısı ve %16.44 protein oranı şeklinde bulunmuştur. Söz konusu özellikler arasında bitki boyu, sap kalınlığı, çiceklenme gün sayısı ve protein oranı genotipler arasında istatistiki olarak farklı bulunmuştur. Genom çapında ilişkilendirme çalışmalarının (GWAS) analizleri bitki boyu, sap kalınlığı ve çiceklenme gün sayısı için yürütülmüştür. Çalışmadaki küçük populasyon büyüklüğü ve düşük tekrar sayısı kaynaklı zayıf istatiksel güçten dolayı, herhangi bir özellikle önemli ölçüde ilişkili hiçbir belirteç bulunamamıştır. Bununla birlikte ilişkili SNP'ler, çiceklenme gün sayısı ile 0.05 güven aralığı eşiğine yakın düzgün bir tepe değer oluşturmuştur. Bu, ilerleyen calışmalar için umutvari bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing fast, and the food requirement by 2050 will be increased by 70 %. Protein production will also take up a big proportion of this increase. Animal production provides one-third of the required protein amount in especially developing countries. However, global warming and climate change have a mutually harmful relationship with animal production. Forage crop production is shown as one of the most challenging aspects of agriculture production. In this dissertation, faba bean (Vicia faba L.), which is sustainable and has a high potential for forage, was evaluated as a whole crop forage crop. As its seed is generally incorporated in concentrated animal feed, its forage capability is left less studied in recent years. In this study, therefore, fresh biomass and DM yield, PH, ST, DTF, and PC were examined to evaluate the forage quality of FB. The mean values of these traits were 4300 kg/da, 913 kg/da, 78.01 cm, 7.83 mm, 60.87 days, and 16.44%, respectively, in all plots. Among all traits, PH, ST, DTF, and PC have shown statistically significant variation across the genotypes. Genome-wide association scans were conducted with PH, ST, and DTF phenotypic data to find associations between those traits and SNP markers. No marker significantly associated with any characteristic was discovered possibly because of the low statistical power of a small population with a low level of replication. However, SNPs associated with DTF made a smooth peak near the threshold of 0.05 confidence interval. This is a hopeful result for future studies. KEYWORDS: FABA BEAN, FODDER FORAGE, BIOMASS, GWAS, SNPs WORD COUNT: 12631