Design and development of a handheld haptic device for force and stretch feedback in virtual environments
Sanal ortamlarda kuvvet ve esneme geri bildirimi için el tipi haptik cihaz tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 795265
  2. Yazar: BERKE ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY BAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, sanal nesneleri kavramak ve sıkmak için kullanıcılara kuvvet geri bildirimi ve ayrıca sanal ortamlarda atalet efektleri oluşturmak için gerilme geri bildirimi sağlayabilen bir el tipi haptik cihazının tasarımını ve geliştirilmesini sunmaktadır. Cihaz kablo tahrikli mekanizmalar kullanmaktadır ve dört kuvvet sensörü ve iki DC motor ile donatılmıştır. Tasarım ve geliştirme süreci, çeşitli mekanik ve elektronik bileşenlerin değerlendirilmesini, uygun olanların seçilmesini ve monte edilmesini ve cihazın sanal ortamlardaki etkinliğini değerlendirmek için kullanıcı çalışmaları yapılmasını içeriyordu.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and development of a handheld haptic device capable of delivering force feedback to users for grasping and squeezing virtual objects and also stretch feedback for rendering inertial effects in virtual environments. The device utilizes cable-driven mechanisms and is equipped with four force sensors and two DC motors. The design and development process involved evaluating various mechanical and electronic components, selecting the proper ones and assembling them, and conducting user studies to assess the effectiveness of the device in virtual environments.