Eggplant genome editing using CRİSPR Cas9 technology
CRISPR Cas9 teknolojisini kullanarak patlıcan genomunun düzenlenmesi
- Tez No: 795291
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Patlıcan (Solanum melongena L.,) birçok ülkede en önemli sebzelerden biridir. Uzun bir büyüme mevsimi vardır, bu da onu zararlılara, hastalık saldırılarına, çevresel strese ve parazit yabani otlara daha fazla maruz kalan sebzelerden biri yapmaktadır. Canavar otu olarak da bilinen Orobanche spp, patlıcan verim ve kalitesine büyük zarar verebilen parazit yabancı otlardan biridir. Bu parazitlerin tohumlarının çimlenebilmesi için konakçının köklerinden salgılanan strigolakton [SL'ler] adı verilen bazı kimyasallara maruz kalması gerektiği bilinmektedir. CCD8 geni, strigolaktonların sentezinde yer alan genlerden biridir büyüme ve gelişmenin kontrolünde önemli bir rol oynar. CRISPR-Cas9, patlıcandaki (Solanum melongena L) SmCCD8 genini manipüle etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın amacı canavar otuna dayanıklı patlıcan hatları geliştirmektir. Bitki materyali olarak standart Yamula çeşidi kullanılmıştır. Agrobacterium aracılı bitki transformasyon yöntemi kullanılarak gRNA ve Cas9 patlıcana aktarıldı. Materyal olarak patlıcan kotiledonları kullanılmıştır. Patlıcan CCD8 genine ait hedef bölgenin başarılı bir şekilde düzenlendiği Sanger dizileme ile doğrulanmış. İndüklenen mutasyonlar, T1 ve T2 generasyonunda stabil bir şekilde aktarılmıştır. CRISPR-Cas9 teknolojisine genetik dayalı sonuçlarımız, parazitik yabani otlara dayanıklı patlıcan çeşitlerinin geliştirilmesinin yolunu açmıştırı.
Özet (Çeviri)
Eggplant (Solanum melongena L.,) is one of the most important vegetables in many countries. It has a long growing season, which makes it one of the vegetables more exposed to pests, disease attack, environmental stress and parasitic weeds. Orobanche spp, also known as broomrape, is one of the parasitic weeds that can cause great damage to eggplant yields. It is known that in order to germinate, the seeds of these parasites must be exposed to certain chemicals called strigolactones [SLs], which are released by the roots of the host. The CCD8 gene is involved in the synthesis of strigolactones and plays an important role in controlling growth and development. CRISPR-Cas9 was used to manipulate the SmCCD8 gene in eggplant (Solanum melongena L). The objective of the was study to create eggplants resistant to broomrape by knocking out or modifying the SmCCD8 gene. Yamula eggplant cultivar was used for transformation. Using Agrobacterium-mediated plant transformation method, gRNA and Cas9 were transferred to eggplant. Eggplant cotyledons were used as the plant material for Agrobacterium transformation. Successful editing of eggplant lines was confirmed by Sanger sequencing. The induced mutations were stably inherited in T1 and T2 progenies. Our results based on CRISPR-Cas9 technology open the way to the development of eggplant genotypes resistant to parasitic weeds.