Molecular docking study of some modified natural products as potential anticancer agents
Bazı değiştirilmiş doğal ürünlerin potansiyel antikanser ajanlar olarak moleküler yerleştirme çalışması
  1. Tez No: 795292
  2. Yazar: MARWAN ADNAN AHMED AL-JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED MAHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, göğüs kanserine karşı önerilen bazı tetrahidrokurkumin türevlerinin (1-6) Docking ve DFT çalışmaları ile öngörülmesini içermektedir. Discovery Studio Visualizer (DSV) ve MGL (Moleküler Grafik Laboratuvarı) Autodock işlemini gerçekleştirmiştir. Moleküllerin adsorpsiyon alanları, Toplam Elektron Yoğunluğu (TED) ölçülerek ortaya çıkarılmıştır. Hangi moleküllerin diğerlerinden daha verimli olduğunu saptamak için kullanılan çok daha fazla değişken bulunmaktadır. Tetrahidrokurkumin türevlerinin bağlanma enerjisi (Eb), tetrahidrokurkumin türevlerinin inhibitör kabiliyetini araştırmak için docking simülasyonlarında kullanılmıştır. DFT ve docking, C, THC ve THCN3 en etkili inhibitör pozisyonları olduğunu göstermiştir, ve en az etkili inhibitör pozisyonlar THCN,THCN1 and THCN2.
Özet (Çeviri)
The current work comprised the prediction of a few tetrahydrocurcumin derivatives (1-6) that Docking and DFT investigations suggest may be anti-breast cancer. The Autodock technique was carried out by MGL (Molecular Graphic Laboratory) and Discovery Studio Visualizer (DSV). Total Electron Density (TED) measurements were used to identify the adsorption sites for molecules . To identify which compounds were more effective than others, numerous factors were taken into consideration. In order to examine the inhibitory potential of tetrahydrocurcumin derivatives, the binding energy (Eb) of these compounds was used in docking simulations. DFT and docking revealed that C, THC, and THCN3 were the most effective inhibitory positions, and the least effective inhibitory positions it is THCN,THCN1 and THCN2.