The in vitro and in silico inhibition mechanism of glutathione reductase by some small molecules
Bazı küçük moleküller tarafından glutatyon redüktazın in vitro ve in silico inhibisyon mekanizması
  1. Tez No: 782868
  2. Yazar: AHMED SABAH SHAMI MOSLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Antioksidan glutatyon redüktazın (GR) bir ürünü olan indirgenmiĢ glutatyon (GSH), etkilenen hücrelerde ikili bir iĢleve sahiptir ve bu nedenle birçok hastalık için terapötik bir hedeftir. Bu araĢtırmanın amacı, mevcut bilimsel literatüre yeni GR inhibitörlerini dahil etmekti. Orijinal kumarin yapısında bazı modifikasyonlar yapılmıĢ ve bu incelemede enzime karĢı yerleĢtirme araĢtırması yapılmıĢtır. Burada standart kumarin yapısı modifiye edilmiĢ ve Molegro Virtual Docker yazılımı kullanılarak bir enzime bağlanmıĢtır. Ġnsan glutatyon redüktazının (PDB ID: 2GH5) kristal yapısı üzerinde yerleĢtirme deneyleri yapıldı. Kumarin izotopları için Ģablon değerleri -158,567 ile 109,516 arasında değiĢiyordu. Enzim glutatyon redüktaz için afinite derecesi. Sonuçlar, biraz ince ayar ile kumarin türevlerinin Glutatyon Redüktaz enzimini etkili bir Ģekilde bloke etmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalıĢmada sekiz kompleks kullanıldı ve bu komplekslerden biri olan Cu (S1M-S2) molekülü 2, baĢka bir deyiĢle GR enzimini inhibe etti. 7,92168 µM'lik bir IC50 değerinde, Cu(S1M-S2)2'nin GR enzimini inhibe ettiği gösterildi ve ikisi arasındaki 3D etkileĢim haritaları gösterildi.
Özet (Çeviri)
Reduced glutathione (GSH), a product of the antioxidant glutathione reductase (GR), has a dual function in affected cells and is thus a therapeutic target for many diseases. The purpose of this investigation was to include new GR inhibitors in the current scientific literature. Some modifications were made to the original coumarin structure, and a docking research against the enzyme was performed in this investigation. Here, the standard coumarin structure was modified and bound to an enzyme using the Molegro Virtual Docker software. Docking experiments were performed on the crystal structure of human glutathione reductase (PDB ID: 2GH5). Template values for coumarin isotopes ranged from -158.567 to 109.516. The degree of affinity for the enzyme glutathione reductase. The results indicate that with a little tweaking, coumarin derivatives can be used to effectively block the enzyme Glutathione Reductase. In this study, eight complexes were used, and one of these complexes The Cu (S1M-S2) molecule 2 inhibited the GR enzyme, to put it another way. At an IC50 value of 7.92168 µM, Cu(S1M-S2)2 was shown to inhibit the GR enzyme, and 3D interaction maps between the two were shown.