Active loaded source-coupled logic (ALSCL) and circuit realizations
- Tez No: 795296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÇİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, Active Loaded Source-Coupled Logic (ALSCL) olarak adlandırılan yeni bir source-coupled mantık ailesi önerilmiştir. MOS Current-Mode Logic (MCML) ve ALSCL devrelerinin performanslarını karşılaştırmak için bir evirici, 7 aşamalı ring osilatör, 8-bit Ripple-Carry Adder (RCA) tasarlanmış ve kapsamlı SPICE simülasyonları ile doğrulanmıştır. Sonuçlar, önerilen yeni mantık stilinin, yani ALSCL'nin mevcut mantık devresi stillerine göre potansiyel avantajlara sahip olduğunu göstermektedir. Düşük gürültü özellikleri, ASCL'yi analog dostu davranışı nedeniyle karma sinyal(mixed-signal) devre tasarımları için alternatif hale getirir. Daha iyi analiz etmek için önerilen mantık stili, standart CMOS teknolojisi ve diğer çeşitli mantık stilleriyle de karşılaştırılmıştır. Önerilen ALSCL, önerilen mantığın gürültü marjları ve hız açısından avantajlarının ölçüldüğü Pozitif Geri Besleme Kaynağına Bağlı Mantık (PFSCL) olarak adlandırılan başka bir tek uçlu SCL ailesi ile karşılaştırılmıştır. Source-coupled logic ailesinin önerilen yeni yapısı, tasarımda basitlik açısından MOS akım modu mantığına göre avantajlara sahiptir. Kapsamlı analizler, önerilen yapının basit, sağlam ve analog dostu olduğunu ve karma sinyal (mixed-signal) tasarımı için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new source-coupled logic family, named as Active Loaded Source-Coupled Logic (ALSCL) is proposed. To compare performances of MOS Current-Mode Logic (MCML) and ALSCL circuits, an inverter, 7-stage ring oscillator, 8-bit Ripple-Carry Adder (RCA) are designed, and verified by extensive SPICE simulations. Results show that the new proposed logic style i.e., ALSCL has potential advantages over the existing logic circuit styles. Superior low-noise characteristics makes the ASCL to be an ideal candidate for the mixed-signal circuit designs due to its analog friendly behavior. To analyze better, the proposed logic style is also compared to standard CMOS technology and various other logic styles. The proposed ALSCL is compared to another single-ended SCL family named as Positive Feedback Source-Coupled Logic (PFSCL), where advantages of the proposed logic in terms of noise margins and speed are quantified. The proposed new structure of source-coupled logic family has advantages over MOS current mode logic in terms of simplicity in design. Extensive analyses show that the proposed structure is simple, robust, and analog friendly, which is suitable for mixed signal design.