Hastane yönetiminde kısa vadeli finansal planlama; bütçeleme örnek bir hastane çalışması
Short-term financial planning in hospital management; budgeting a sample hospital study
- Tez No: 795294
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Finansal planlama işletmelerin finansal başarı sağlayabilmeleri açısından son derece önemlidir. Çünkü finansal planlama işletmenin geleceğe yönelik finansal hamlelerinin işletmeye getiri sağlayıp sağlamayacağı açısından değerlendirilmesinde yardımcı olur. Ayrıca bu hamlelerin sonucunda oluşacak gider ve maliyetleri yönetimin önceden bilip ona göre hareket etmesini ve risklerini göz önünde bulundurmasını da sağlar. Hastaneler hizmet işletmeleridir ve mal üreten işletmeler gibi basit üretim hattına sahip değildir. Bunun yanı sıra hastanelerin hizmet üretim süreci diğer hizmet işletmelerine oranla daha karmaşık yapıdadır. Bu yüzden finansal planlamaya diğer işletmelerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Günümüzde sağlık sektöründe özel girişimlerin sayısı giderek artmaktadır. Hızla gelişen ve değişen teknolojik çevrede ayak uyduramayanın yok olduğu bir rekabet ortamında hastaneler varlığını sürdürebilmek için doğru kararlar almaya özen göstermek zorundadırlar. Doğru karar almanın yolu da doğru planlamadan geçer. Kısa vadeli finansal planlamayı oluşturan bütçeler, işletmelerin gelecekteki gelir ve giderlerinin tahmin edilmesi ve sayısal verilerle ifade edilmesidir. Bütçeler işletmenin gelecekteki finansal hedeflerini de gösterir. Bu süreç satış tahmini, satış bütçesi, gider bütçeleri, yatırım bütçesi, nakit bütçesi, proforma gelir tablosu ve proforma bilançodan oluşur. Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan bu çalışmada öncelikle hastanelerin işletme yapısı daha sonra da hastanelerdeki finansal planlama sürecinin ne şekilde ilerlediği incelenmiştir. Gelir bütçesi hazırlanırken elde edilen veriler bölümler bazında, gider bütçeleri hazırlanırken ise sabit ve değişken giderler şeklinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada hastanelerde bütçeleme sürecinin nasıl yürütüldüğü ve hastane yönetiminin ve bütçe hazırlamakla görevli uzmanların ihtiyaç duyduğu verilerin bu süreçte nasıl elde edildiği ve kullanıldığı üzerinde durulmuştur. Gelir bütçesi hazırlanırken elde edilen veriler bölümler bazında, bütçe giderleri hazırlanırken ise sabit ve değişken giderler olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında; bütçelemenin öneminin özel hastaneler tarafından yeterince kavranmadığı, ortaya konan bütçe çalışmalarının yetersiz ve eksik olduğu, bu yüzden bütçelerden beklenen düzeyde fayda sağlanamadığı gözlemlenmiştir. Bütçeleme sürecine katılımın düşük olduğu; yalnızca bütçeden sorumlu müdürün elde ettiği veriler doğrultusunda hareket edildiği dolayısıyla ortaya gerçekçi ve uygulanabilir bütçeler koyabilme konusulda yetersiz kalındığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra bütçe çalışmaları hazırlanırken dikkate alınması gereken etmenler göz önünde bulundurulmadan yalnızca enflasyon ve geçmiş yılın verileri gibi tek başına yetersiz olan etmenler temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial planning financing is extremely important in terms of ensuring their financial success. Because planning expenditures help the purposeful financial assets to be evaluated in terms of financial results by providing the return to the business. In addition, the results of these hamlets enable the management of costs and expenses to take into account the specific demands and risks of knowing and acting accordingly. Hospitals do not have simple production lines like service enterprises and goods producing enterprises. In addition, the service production process of hospitals has a more complex structure compared to other service enterprises. Therefore, they need financial planning more than other businesses. Today, the number of private enterprises in the health sector is increasing. In a competitive environment where those who cannot keep up with the rapidly developing and changing technological environment disappear, hospitals have to take care to make the right decisions in order to survive. The way to make the right decision is through the right planning. The budgets that make up the short-term financial planning are the estimation of the future income and expenses of the enterprises and their expression with numerical data. Budgets also show the future financial goals of the business. This process consists of sales forecast, sales budget, expense budgets, investment budget, cash budget, pro forma income statement and pro forma balance sheet. In this study, which was prepared based on this idea, firstly the operating structure of the hospitals and then how the financial planning process in the hospitals progressed was examined. While preparing the income budget, the data obtained were evaluated on the basis of departments, and while preparing the expense budgets, they were evaluated as fixed and variable expenses. In this study, it is emphasized how the budgeting process is carried out in hospitals and how the data needed by the hospital management and the experts responsible for budget preparation are obtained and used in this process. The data obtained while preparing the income budget were evaluated on the basis of departments, and while preparing the expense budgets, they were evaluated as fixed and variable expenses. The data obtained from the study; It has been observed that the importance of budgeting is not adequately understood by private hospitals, the budget budget is insufficient and incomplete, so the expected benefit from the budgets cannot be achieved. Budgeting expectations are low; It was created only because the basic information obtained by the manager responsible for the budget was insufficient in thought to be able to set realistic and applicable budgets that seem to act. In addition to this, only insufficient factors such as coverage and previous year's data were taken as the basis, without taking into account the needs to be taken while expanding the budget works.