Yalın tedarik zinciri yönetimi uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on lean supply chain management applications
- Tez No: 795299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her geçen gün işletmeler için rekabet edebilme gücü daha önemli bir hal almaktadır. İşletmeler bu rekabette yer bulabilmek için piyasadaki varlıklarını artırmaya çabalarken aynı zamanda üretim masraflarını azaltmayı, ürününe değer katmayan faaliyetleri azaltmayı, talep-tedarik dengesi sağlayarak gereksiz stok tutmayı önlemeyi amaçlar. Aynı zamanda üretimde kullanılacak hammadde ve yarı mamullerin tespiti, optimum miktarda sipariş lotunun tespiti, hammaddenin temini ve üretilen mamulün dağıtımı sırasında kullanılacak yöntemlerin belirlenmesi gibi tedarik zinciri yönetimi faaliyetlerinin kullanımı, firmaların rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmaktadır. Geleneksel tedarik zinciri yönetimlerinin, ürün maliyetlerinin azaltılmasına, gereksiz sürelerin giderilmesine sağladığı katkılar yetersiz kalmaktadır. Tedarik zinciri yönetim sistemindeki bu eksiklikler yalın tedarik zinciri uygulamaları ile giderilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında tedarik zinciri yönetiminin tanımı, amacı, gelişimi ve uygulanması, yalın tedarik zincirine geçiş, yalın tedarik zincirinin tanımı, amacı, faydaları, tedarik zinciri yönetiminden farkları, yapılan uygulamalar ve uygulamaların sağladığı faydalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competitiveness is becoming more important for businesses day by day. While businesses are trying to increase their presence in the market in order to find a place in this competition, they also aim to reduce production costs, reduce products that do not add value to the manufacturer, and prevent unnecessary stock holding by providing demand-supply loads. As well, the use of supply chain management activities such as the determination of raw materials and semi-finished products to be used in production, determination of the optimum amount of order lots, the supply of raw materials and the determination of the methods to be used during the distribution of the produced product help companies to gain competitive advantage. Supply chain management activities have some shortcomings such as cost reduction and elimination of unnecessary time. These deficiencies have been tried to be eliminated with lean supply chain practices. In this thesis, the definition, purpose, development and implementation of supply chain management, transition to lean supply chain, definition of lean supply chain, purpose, benefits, differences from supply chain management, applications and benefits of applications are mentioned.