İklim değişikliğinin çevresel etkileri ve iklim değişikliği politikalarında yerel yönetimlerin rolü
Environmental impacts of climate change and the role of local governments in climate change policies
- Tez No: 795300
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliği günümüzün en önemli küresel çevre sorunlarından birisidir. İklim değişikliği, başta Sanayi Devrimi'nin getirdiği endüstriyel faaliyetlerin yaygınlaşması, fosil yakıt kullanımının artması, doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı gibi nedenlerden dolayı tüm dünyayı etkisi altına alan bir olguya dönüşmüştür. İklim değişikliğinin insan sağlığından, ekosistemlerin tahrip olmasına kadar birçok noktada etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler sadece belli ülke ve bölgelerde değil, tüm dünyada gözlemlenmektedir. Böylece dünyanın ortak sorunu haline gelen iklim değişikliğine yönelik uluslararası adımlar atılmaya karar verilmiştir. Bu süreçte küresel düzeyde atılan adımların yanında, ulusal ve yerel düzeyde karar vericiler tarafından konu ile ilgili adımlar atılmaya mecbur kalınmıştır. İklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden sera gazı emisyonlarının kentlerde gerçekleşmesi, kentlerin ve genel anlamda yerel yönetimlerin iklim değişikliği konusunda önemli bir aktöre dönüştürmüştür. Bu araştırmada iklim değişikliğinin etkileri dikkate alınarak, yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadelesine, yerel idarelerin üstüne düşen görevlere ve iklim değişikliği ile ilgili ortaya koydukları adımlara ve çabalara yer verilmiştir. Türkiye özelinde, yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile ilgili politikaları kapsamında belediyeler ve büyükşehir belediyeleri incelenmiştir. Çalışma, konu ile ilgili literatür taraması yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most important global environmental issues today. Climate change has evolved into a phenomenon that has gripped the entire world, primarily for reasons such as the proliferation of industrial activities brought about by the Industrial Revolution, increased use of fossil fuels, unconscious use of natural resources. Climate change has an impact at many points, from human health to the destruction of ecosystems. These effects are observed not only in certain countries and regions, but around the world. It is thus decided to take international steps to address climate change, which has become the world's common problem. In addition to the steps taken at the global level, the decision makers at the national and local level have been compelled to take steps on the issue. The fact that greenhouse gas emissions are happening in cities, one of the major causes of climate change, has turned cities and local governments in general into a major actor on climate change. Taking into account the impacts of climate change, this research includes the fight against climate change by local governments, the duties placed above local authorities, and the steps and efforts they have put in relation to climate change. In private Turkey, municipalities and metropolitan municipalities have been examined under the policies of local governments on climate change. The study was carried out by conducting literature screening on the subject.