Milas ilçesinin (Muğla) arazi kabiliyet sınıflaması
Land capability classification of Milas district (Muğla)
- Tez No: 795323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İncelemeye konu olan Milas ilçesi, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nin Kıyı Ege Bölümü'nde yer almaktadır. Çalışma sahası 2.167 km2 yüzölçümüne sahiptir. Çalışma sahasında en büyük yerleşim birimi Muğla ilinin Milas ilçesidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin ekolojik koşullarına göre oluşturulmuş yeni bir metodoloji olan Atalay Yöntemi kullanılarak Milas ilçesinin arazi kullanım kabiliyeti özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca elde edilen verilerde farklılıklar ve değişimler ortaya konulmuştur. Araziler, kullanım ve değerlendirme etkinliklerine uygunlukları bakımından kabiliyet sınıflarına ayrılırlar. Arazilerin kabiliyetlerine göre sınıflandırılmasındaki temel amaç, doğal ortam özelliklerine göre araziden en verimli şekilde yararlanmak ve bu sayede sürdürülebilir kalkınmanın yolunu açmaktır. Türkiye'deki arazi kabiliyet sınıflaması ile ilgili çalışmalar, ABD'de 1966 yılından günümüze kadar kullanılan ölçütler çerçevesinde yapılmıştır. Bu nedenle Türkiye'nin ekolojik koşullarına tam olarak uymamaktadır. Bundan dolayı yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmuştur. Çalışma, belirli aşamalar izlenerek gerçekleştirilmiştir. Öncelikle literatür taraması yapılarak saha ve konu hakkında detaylı bir altyapı oluşturulmuştur. Daha sonra materyal teminine geçilmiştir. İnceleme alanının 1/25.000 ölçekli topografya haritaları altlık veri olarak kullanılmıştır. Sahanın ekolojik özellikleri açısından gerekli olan iklim, jeomorfoloji (eğim, bakı, yükselti), ana materyal, toprak, bitki örtüsü ve sosyo-ekonomik özelliklerini gösteren haritalamalar yapılmıştır. Bu verilerin tümü, Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları kullanılarak overlay analizi yöntemiyle değerlendirilmiş, böylece sahanın Atalay yöntemine göre arazi kullanım kabiliyet sınıflaması üretilmiştir. Çalışma sahasında her sınıfa ait arazinin varlığı tespit edilmiştir. Bulunan arazi sınıflamasıyla günümüzdeki kullanımı karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma maddeler halinde sonuçlandırılmıştır. Yanlış arazi kullanımının önüne geçmek adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim in this essay the subject of Milas district which located in the Aegean region of Turkey's Aegean coast. Field of study has a surface area of 2.167 km2. The largest settlement in the field of study is the Milas district of Muğla province. In this research, a new methodology using Turkey's Milas distric Atalay method formed in accordance with the ecological conditions was to determine the ability of land's properties. In addition, differences and changes in the data obtained were revealed. The lands are divided into capability classes for their suitability for use and evaluation activities. The main purpose of classification is using the capability of land, in its most efficient way according to the characteristic of the natural environment and opening the way of sustainable development. Researches on the land capability classification in Turkey, was made within the frame of the criteria used in USA. Therefore it is not completely suitable with Turkey's ecological conditions because of a new approach was needed. The study was conducted by following some specific steps. First of all, a detailed infrastructure has been established on the field and the subject. Material was procured. 1 / 25.000 scaled topography maps were used in field of study. Mapping of the climate, geomorphology (slope exposure), main material, soil, vegetation/flora and socio-economic characteristics of the area are required. All of these data were evaluated with manual registration method using Geographic Information Systems software and the land use capability of classification has been produced according to the Atalay method. The existence of the land belonging to each class was determined in the field of study. It is compared with the land classification that we use now and finalized in articals. Suggestions were made in order to avoid wrong land use.