Ulusal para birimi olmayan ülkeler için kripto para algısı üzerine örnek bir çalışma
A case study on the perception of crypto currency for countries without national currency
- Tez No: 795330
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, kripto para birimlerinin etkisinin boyutunu ve finans ve bankacılık sektörü aracılığıyla para algısı ile ilişkilerinin doğasını ve dolayısıyla ulusal para birimi olmayan ülkelerin kripto para algısını değerlendirmeyi ve belirlemeyi amaçlamıştır. Kripto para algısı, bu ülkelerin ödemelerde algıyı analiz etme ve teşhis etmenin yanı sıra, var ise yanlış yanılgı düzeltme arzusundadır. Çalışma örneklemi olan kripto para kullanımına yönelik algının ölçülmesinde (2011-2020) analitik betimsel yaklaşım esas alınmıştır. Değerlendirme aracı iki modelli bir anket kullanılmıştır. İlki bankacılık sektörü içindir ve El Salvador'daki en büyük bankaların bir grup yönetici ve çalışanı cevaplanmıştır. İkinci model finans sektörü içindir. Kripto para birimleri ile uğraşan bir grup şirket ve bireyi içermektedir. Anket cevaplarının analizinde sorulara verilen cevapların dağılımı yeterli bulunmuştur. Ulusal para birimi olmayan diğer ülkeler ile El Salvador'un kripto evriminde benzerlik olduğu sonucuna varılmıştır, Kripto para birimlerinin benimsenmesi ile El Salvador'un bankacılık ve finans sektörünün kripto algısı arasında betimsel olarak anlamlı bir etki ilişkisi olduğu bulunmuştur. Bu nedenle kripto para birimlerinin benimsenmesi El Salvador'daki ve ulusal para birimi olmayan ülkelerdeki genel parasal alışkanlıklara ait olumsuzlukların giderilmesine etkisi büyüktür. Önerilerden birisi, ulusal para birimi olmayan ülkelerdeki ilgili makamların kripto para ticaretini uygulamaya doğru ilerlemesinin teşvik edilmesinin anlamlı olmasıdır. Kripto para birimi ve e-ticaret işlemlerini yöneten ve düzenleyen gerekli yasal ve düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesinin önemi büyüktür. Yeni teknolojilerin kapsamlı bir şekilde kullanılmasının geliştirilmesi ve teşvik edilmesinin gereklilği ortadadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate and determine the extent of the impact of cryptocurrencies and the nature of their relationships with the perception of money through the finance and banking sector, and consequently the perception of cryptocurrencies in countries without a national currency. The perception of cryptocurrencies in these countries seeks to analyze and diagnose the perception in payments, as well as correct any misconceptions if present. The analytical descriptive approach was adopted in measuring the perception of cryptocurrency use in the study sample (2011-2020). A two-model survey was used as the evaluation tool. The first model is for the banking sector and has been answered by a group of executives and employees from the largest banks in El Salvador. The second model is for the finance sector, including a group of companies and individuals dealing with cryptocurrencies. The distribution of answers to the questions in the analysis of survey responses was found to be sufficient. It was concluded that there is a similarity in the crypto evolution between El Salvador and other countries without a national currency. A descriptively significant impact relationship was found between the adoption of cryptocurrencies and the crypto perception of El Salvador's banking and finance sector. Therefore, the adoption of cryptocurrencies has a significant effect on alleviating the negativity associated with general monetary habits in El Salvador and countries without a national currency. One of the recommendations is that it would be meaningful for relevant authorities in countries without a national currency to encourage the progression of cryptocurrency trading towards implementation. The development of necessary legal and regulatory frameworks governing and regulating cryptocurrency and e-commerce transactions is of great importance. The necessity of developing and promoting the comprehensive use of new technologies is evident.