Analysis of the liberalization of the Turkish natural gas market
Türkiye doğal gaz piyasasının serbestleştirilmesinin analizi
  1. Tez No: 795374
  2. Yazar: ETHEM UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET VOLKAN EDİGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Doğal gaz, petrol ve kömüre göre daha az karbon emisyonu ürettiği için fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş sürecinde köprü yakıt olarak kullanılmaktadır. Daha düşük karbon salımı ile karbon nötr olmayı hedefleyen ülkeler ise doğal gazı kömüre ikame olarak değerlendirmektedir. Belirtilen sebepler doğal gaz sektörünün büyümesini sağlamış ve doğal gaz ticareti uluslararası bir boyut kazanmıştır. Ülkeler bu gelişmelere ayak uydurabilmek için doğal gaz piyasalarını rekabete açarak serbesleştirmektedir. Yerel pazarı rekabete açmak genel olarak“liberalleşme”olarak bilinmektedir. Liberalleşmenin iki önemli ayağı, harici kullanıcıların fiziki altyapıya erişiminin sağlanması ve piyasadaki tekel oyuncuların paylarının azaltılmasıdır. Avrupa Birliği (AB), rekabetçi gaz piyasaları oluşturmak için bir dizi reformu hayata geçirmiştir. Avrupa'nın en büyük dördüncü doğal gaz tüketicisi olan Türkiye de, 2001 yılından itibaren Avrupa Birliği üyelik süreci kapsamında AB'ye uyum sağlamak için bir dizi reform gerçekleştirmiştir. Ancak Türkiye'nin doğal gaz piyasasını serbestleştirme hedefine kısmen ulaşılabilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye gaz piyasası reformlarını inceleyerek Türkiye'nin bu reformları ne ölçüde gerçekleştirdiği incelenmektedir. Doğal gaz piyasasının uzmanlarıyla Türkiye doğal gaz piyasasının değerlendirilmesi konusunda yapılan anketin sonuçları, piyasanın şeffaflık, rekabetçilik ve maliyet esaslı fiyatlama gibi konularda ilerleme kaydetmesinin gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Natural gas is used as a bridge fuel during the ongoing transition from fossil fuels to renewables because it produces less carbon emissions than oil and coal. In addition, countries, which are aiming to become more carbon neutral, are replacing coal with natural gas. These reasons have led the natural gas industry to grow and the gas business has gained an international dimension. In order to keep up with these developments, countries liberalize their gas markets by opening them to competition. The two important pillars of liberalization are third-party access to the physical infrastructure and the demolition of monopolies in the market. The European Union (EU) has implemented a series of reforms to be able to fully liberalize its internal gas markets. Turkey, the fourth largest gas-consuming country in Europe, has also made a series of reforms in order to harmonize with Europe during the EU accession process since 2001. However, Turkey's goals to open its internal gas market to competition have only been partially achieved. The main purpose of this study is to analyze the performance of the Turkish natural gas market and to determine to what extent gas market reforms have been successful. The results of a detailed examination of the market and the survey carried out among the major market players have shown that the Turkish natural gas market should be improved in transparency, competitiveness, and cost-based pricing.