Evli bireylerde maneviyat ve aile stresörleri ile başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi
Examination of spirituality and methods for coping with family stressors in married individuals
- Tez No: 870513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma evli bireylerde aile stresörleri ile başa çıkma yöntemleri ve maneviyat arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Aile Stresörleri ile Başa Çıkma Yöntemleri”ölçeği ve“Maneviyat”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; 224 kadın, 166 olmak üzere toplam 390 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada maneviyat ölçeği ve aile stresörleri ile başa çıkma yöntemleri ölçeği arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ölçek puanları arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile tespit edilmiştir. Gruplar arası farklarda ise ANOVA, Kruskal Wallis H testi ve Bağımsız Gruplar t-Testi kullanılarak belirlenmiştir. Verileri analiz etmek için SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır; maneviyat ölçeği toplam puanı ile cinsiyet, ebeveyn medeni durumu, ebeveyn çocuk sahibi olma durumu, yaşanılan yer (sadece köy/kasaba) arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Maneviyat ölçeği toplam puanı ile katılımcılarda kronik rahatsızlık bulunma durumu, gelir durumu, yaş, eğitim, ebeveyn yaşama durumu, evlilik yaşı, anne vefat yaşı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Aile Stresörleri ile başa çıkma yöntemleri ölçeğinin alt gruplarının çoğu ile cinsiyet, anne vefat yaşı, yetişilen yer arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Aile Stresörleriyle başa çıkma yöntemleri ölçeğinin alt gruplarının çoğu ile ebeveyn medeni durumu, çocuk bulunma durumu, kronik rahatsızlık bulunma durumu, katılımcıların gelir durumu, yaş, eğitim, ebeveyn yaşama durumu, evlilik süresi, evlilik yaşı, baba vefat yaşı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the relationship family stressors, coping methods and spirituality in married families.“Demographic Information Form”,“Methods of Coping with Family Stressors”and“Spirituality”data were used as research data collection tools. The universe of the research; consists of 390 married people, 224 of whom are women and 166 are men. In our study, it was determined that there was a positive relationship between the spirituality criteria, family stress and methods of coping. Relationships between scale scores in the study were determined by Pearson Correlation Analysis. ANOVA, Kruskal Wallis H test, and Independent Groups t-Test were used for differences between groups. SPSS 25 package program was used to analyze the data. According to the results obtained in our research; a positive correlation was found between the total score of spirituality measures and gender, parental marital status, parental status of having children, and place of residence (village/town only). In the spirituality cal-culation, a relationship between the presence of chronic illness, income status, age, education, parental living status, marriage age, maternal death age could not be de-termined. A significant correlation was detected between most of subgroups of the scale of coping methods with family stressors, gender, maternal death age, and home-town, all was not present. A significant relationship was found between most of the subgroups of the scale of coping with family stressors and the marital status of the parents, presence of children, presence of chronic illness, sample income status, age, education, parental living status, duration of marriage, age of marriage, age of death of the father, all was not present.