Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları
Crimes of drug or stimulant manufacturing and trading
  1. Tez No: 943291
  2. Yazar: DERYA ASENA TÜRKOĞLU SEÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçları Türk Ceza Kanunu'nun üçüncü kısmında yer alan“Topluma Karşı Suçlar”başlığının üçüncü bölümünde yer alan“Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar”bölümünde düzenlenmiştir. Korunan hukuki yarar kamu sağlığı olup suçtan zarar gören tüm toplumdur. Bu nedenle şikâyete tabi suçlardan değildir, soruşturulması ve kovuşturulması resen yürütülür. Uygulamada failin kastının belirlenmesi, eylemin niteliğinin belirlenmesi, işlenen suçun kullanım suçlarından ayrıştırılması, etkin pişmanlık uygulaması ve cezanın belirlenmesi hallerinde sıkça görüş ayrılıklarına rastlanmaktadır. Türk Ceza Kanunu ve çalışmamızda değindiğimiz bazı kanunlarda konuya ilişkin düzenlemeler olsa da öğretideki görüşler ve Yargıtay uygulamaları suçun değerlendirmesinde yol gösterici olmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin türleri, tarihsel gelişimi, uluslararası sözleşmeler, topluluklar ve mukayeseli hukuktaki yeri incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümü, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarının vasıflandırılması hususunda detaylı bir inceleme içermekle, üçüncü bölümde muhakeme usulü, yaptırımları ve zamanaşımı konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimes of manufacturing and trading narcotic and stimulant substances are regulated in the“Crimes Against Public Health”section in the third section of the“Crimes Against Society”section of the Turkish Penal Code. The protected legal interest is public health and the entire society damaged by the crime. For this reason, it is not a crime subject to complaint, its investigation and prosecution are carried out ex officio. In practice, disagreements are frequently encountered in determining the intent of the perpetrator, determining the nature of the action, separating the crime committed from use crimes, applying effective repentance and determining the punishment. Although there are regulations on the subject in the Turkish Penal Code and some of the laws we mentioned in our study, the opinions in the doctrine and the practices of the Supreme Court provide guidance in the evaluation of the crime. In the first part of our study, the types of narcotic and stimulant substances, their historical development, international agreements and societies, and their place in comparative law were examined. The second part of our study includes a detailed examination of the qualification of crimes of manufacturing and trading drugs and stimulants, and in the third part, the procedure, sanctions and statute of limitations are examined.