Çeşitli klinik örneklerden izole edilen staphylococcus aureus kökenlerinin antibiyotik duyarlılık, faj tipleme ve kapsül polisakkarit tipleme yöntemleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 90337
  2. Yazar: SEDA DEMİROLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN JOHANSSON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin çeşitli servislerinde yatan hastaların kan, solunum yolu ve yara örneklerinden izole edilen Staphylococcus aureus kökenlerinin ( metisiline duyarlı ve dirençli ) antibiyotiklere duyarlılık testleri, faj tiplemesi ve kapsül tiplendirilmesi yapılmış, kökenler arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testleri disk-diffuzyon yöntemiyle yapılmış, penisilin, amoksisilin/klavulanik asit, sefalotin, eritromisin, klindamisin, gentamisin, kloramfenikol, trimetoprim/sulfametoksazol, tetrasiklin, ofloksasin, rifampin ve vankomisin kullanılmıştır.Kökenlerin kapsül tipleri koloni immunoblot yöntemiyle belirlenmiştir. Kökenler; antibiyotiklere duyarlılıklarına göre 8 farklı paterne, duyarlı oldukları fajlara göre 24 farklı faj tipine ve kapsül tiplerine göre 2 tipe ayrılmıştır. Kökenlerin %58.3'ünde metisilin direnci saptanmış, bu kökenler arasında %95.7 oranda, antibiyotiklere çoklu direnç (5 veya daha fazla antibiyotiğe direnç) gözlenmiştir. Faj tipleme yöntemiyle kökenlerin, %H'iGrupI, %9'u Grup II, %8'i Grup III, %3'ü değişken grup fajlarına ve %14'ü karışık faj gruplarına duyarlı bulunurken, %55'i ise bu yöntemle tiplendirilememiştir. Kökenlerin %81.6'sının kapsül tipi 8, %14. Tinin kapsül tipi 5 olduğu belirlenmiştir. Metisiline dirençli S. aureus ( MRS A ) kökenlerinin tümü kapsül tipi 8 olarak tiplenmiştir. Belli antibiyogram paternleri ile kapsül tipleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş, antibiyotiklere çoklu direnç gösteren tüm kökenlerin kapsül tipi 8 olduğu ve kapsül tipi 5 olan kökenlerin %82.3 oranda sadece penisiline dirençli kökenler olduğu saptanmıştır. 43
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study antimicrobial susceptibility testing, phage typing and capsular typing of Staphylococcus aureus strains isolated from blood, respiratory tract and wound samples of the patients hospitalized in Marmara University Hospital were performed and looked for whether a correlation exists between strains. Antimicrobial susceptibility testing was performed using disk diffusion technique with the following antibiotics; penicillin, amoxicillin/clavulanic acid, cephalotin, erythromycin, clindamycin, gentamicin, chloramphenicol, trimetophrim/sulfamethoxazole, tetracycline, ofloxacin, rifampin and vancomycin. Capsular types of isolated strains were determined with colony immunoblot method. Staphylococcus aureus strains were grouped into eight different patterns according to their antibiotic susceptibilities. They were divided into twenty four different phage types according to phages that they were susceptible and into two types according to their capsular types. In 58.3% of strains, methicillin resistance were determined and 95.7% of these methicillin resistant strains showed multiple resistance to antimicrobial agents (resistance to 5 or more antibiotics). According to the phage typing, while 11% of strains were susceptible to group I, 9% to group II, 8% to group III, 3% to miscellaneous group and 14% were susceptible to mixed phage groups, 55% of strains could not be typed with this method. 81.6% of strains were identified as capsular type 8 and 14.1% were found to be capsular type 5. All of the methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains were capsular type 8. A statistically significant correlation was found between some antibiogram patterns and capsular types. All of the strains showing multiple resistance to antibiotics were found to be capsular type 8. 82.3% of strains with capsular type 5 were only resistant to penicillin. 44