İlaç taşıyıcı sistemlere bağlı streptokinazın karın içi yapışıklıklara etkinliği (Sıçanlarda deneysel araştırma)
The Effect of streptokinase loaded drug delivery systems on postoperative intraabdominal adhesions (Experimental study in rats)
  1. Tez No: 79549
  2. Yazar: EMİN AYDIN YAĞMURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL BARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ameliyat sonrası meydana gelen karın içi yapışıklıklar, barsak tıkanıklığı ve infertilitenin en başta gelen nedenlerindendir. Biyoparçalanabilir, biyo-uyumlu bir organik polimer olan polihidroksibütirat-ko-hidroksivalerat (PHB V) aracılığıyla periton içine kontrollü streptokinaz saliminin yapışıklık oluşumu üzerine etkileri araştırıldı. Sıçanlarda yapışıklık oluşturmak amacıyla karın sağ ön duvarında 20x1 Omm lik periton defekti oluşturuldu, bu defekt 4/0 poliglikolik asit kullanılarak kapatıldıktan sonra çekum ön duvarı 05x0.5cm.lik bir bölgede serozal hemoraji oluşuncaya kadar gazlı bezle travmatize edildi. Elli denek her grupta 10'ar adet olmak üzere 5 gruba ayrıldı.“Sham”, kontrol gruplarına ilave olarak serbest streptokinaz, PHBV membran ve streptokiaz içeren PHBV membranın karın içine tatbikinden sonra karın kapatıldı. 1 hafta sonra yapışıklık oluşumu morfolojik olarak sayısı, boyutları kayıtlanarak derecelendirildi. Pariyetal peritonda yabancı cisim reaksiyonunu araştırmak amaçlı ışık mikroskobu ile histopatolojik inceleme, polimerin biyoparçalanmasını değerlendirmek amaçlı ise tarama elektron mikroskopisi yapıldı. Streptokinaz içeren PHBV membranın ameliyat sonrası karın içi yapışıklıkları yaklaşık %90 oranında engellediği saptandı. Yalnız PHBV membranın kullanıldığı grupta da lokal yapışıklık geüşiminin önlendiği ortaya kondu. Diğer gruplar arasında belirgin fark saptanmadı. Histopatolojik incelemede PHBVye bağlı minimal yabancı cisim reaksiyonu olduğu gözlendi. Tarama elektron mikroskobik incelemelerde polimerin parçalanma sürecine girmiş olduğu ve üzerine hücre yapışıklıklarının olmadığı belirlendi. Çalışmada streptokinaz içeren PHBV membran ile ameliyat sonrası yapışıklık oluşumunu önemli ölçüde engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Postoperative abdominal adhesions represent one of the most common causes of intestinal obstruction and infertility. We have examined the effect of controlled release of streptokinase to the peritoneal cavity from an antiadhesive barrier. A biodegredable, biocompatible biomaterial, polyhydroxybutirate-co-hydroxyvalerate (PHBV) was used for the investigation, of the formation of adhesions, as a major source of postoperative complications. Generation of adhesion in rats, by excising a 20x1 Omm. parietal peritoneum on the lateral abdominal wall, closing it by 5/0 vicryl sutures and scraping the anterior cecal wall untill serosal hemorrage occured, was followed by intraperitoneal adminstration of free streptokinase, PHBV membrane alone and streptokinase loaded PHBV membrane. Formation of adhesions was evaluated by quantitative macroscopic grading, histopathologically with light microscopy and scanning electron microscopy of the membrane and parietal peritoneum a week later. Streptokinase loaded PHBV has prevented postoperative adhesion formation in 90% of the cases. PHBV membrane has also reduced the severity of adhesions due to its antiadhesive properties. There was no significant difference between“Sham”, control and streptokinase groups. Histopathological examination revealed limited foreign body reaction due to PHBV. Scanning electron microscopy of the PHBV membranes demonstrated a rapid bio-degredability and lack of any cell adhesion on its surface. The use of streptokinase loaded PHBV in this experimental model has shown the prevention of adhesion formation in laparatomized rats.