David Luban'ın insanlığa karşı suçlar kuramı
David Luban's theory of crimes against humanity
  1. Tez No: 795535
  2. Yazar: İSMAİL CEVHER ELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışma, insanlığa karşı suçlar kavramındaki, insanlığın anlamının belirsizliğine odaklanmaktadır. Çalışmanın tezi, söz konusu belirsizliğin David Luban'ın kuramı ile giderilebileceğidir. Luban'ın kuramında insanlık insaniyet ve insan türü olmak üzere ikili bir anlama sahipti ve insanlığa karşı suçlar bu anlamların her ikisine de eş zamanlı saldırmaktadır. İnsanlığın, insaniyet anlamı hepimizin ortak olarak paylaştığı politik hayvan görünümümüzü ifade ederken insanlığın insan türü anlamı yeryüzünde var olan bütün insanların toplamını ifade etmektedir. İnsanlığın anlamının belirlenmesi çabasıyla ilk bölümde, insanlığa karşı suçların uluslararası hukukta bir ceza normu olarak belirlenme sürecine ve bu sürecin söz konusu anlamın belirlenebilmesindeki katkısına odaklanılmıştır. İkinci bölümde Luban'ın kuramına göre, insanlığa karşı suçların tanımından yola çıkarak bu suçun hukuki açıdan ayırt edici özelliklerine ve insanlığın insaniyet anlamı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde insanlığın insan türü anlamına ve bu anlamdan yola çıkılarak yargı yetkisine ilişkin teoriler incelenmiştir. İnsanlığa karşı suçlarda, insanlığın anlamının Luban'ın kuramıyla belirlenmesiyle hem bu suçların nasıl gerçekleşebildiğinin anlaşılabilmesi hem bu suçların nasıl önlenebileceğine ilişkin fikir yürütülmesi hem de nasıl yargılanabileceğine ilişkin düşünceler geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the ambiguity of the meaning of humanity in the concept of crimes against humanity. The thesis of the study is that this uncertainty can be eliminated with David Luban's theory. In Luban's theory, humanity had a dual meaning, humanness and humankind, and crimes against humanity attack both of these meanings simultaneously. While the meaning of humanness, humanity expresses our political animal appearance, which we all share in common, the meaning of humankind refers to the sum of all human beings on earth. In an effort to determine the meaning of humanity, the first chapter focuses on the process of determining crimes against humanity as a criminal norm in international law and the contribution of this process to the determination of the meaning in question. In the second part, according to Luban's theory, based on the definition of crimes against humanity, the legal distinguishing features of this crime and the meaning of humanity as humanness were investigated. In the third chapter, the meaning of humanity as humankind and the theories related to the jurisdiction based on this meaning are examined. In crimes against humanity, by determining the meaning of humanity with Luban's theory, it is aimed to understand how these crimes can take place, to provide ideas on how these crimes can be prevented, and to develop ideas about how they can be prosecuted.