David George Hogarth'ın şarkıyatçı yönü ve Arap isyanı'ndaki rolü (1862-1927)
David George Hogarth's orientalist aspect and his role in the Arab revolt (1862-1927)
  1. Tez No: 852342
  2. Yazar: MÜBAREK İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER YELBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İngiltere İmparatorluğu emperyalist ve sömürgeci politikalarını Asya, Amerika, Avusturalya ve Afrika kıtalarında uzun yıllar boyunca sürdürdü. İmparatorluğun ve İngiliz kraliyet tacının egemenliğinin bu kıtalarda devam etmesi için siyasi, askeri, dini, ticari, bilimsel kurumlara bağlı kişiler mücadele verdi. Kurumlara bağlı kişilerin amacı devletlerinin emperyalist politikasını düşman devletlere karşı korumak, geliştirmek ve yüceltmekti. Kurumlar bu görevi yaparken birlikte hareket etmekte ve bazen de birbirini destekleyen girişimlerde bulunmaktaydılar. Bilimsel kurumlar da bu bağ içinde gereken desteği almakta ve devletin emperyalist politikasına destek sağlamaktaydı. Bilimsel kurumlara bağlı üniversiteler, araştırma fonları, müzeler, resmi ve özel kütüphaneler gibi bilim yuvaları görevlendirdikleri oryantalistleri, Asya, Balkanlar ve Orta Doğu'ya araştırmaya gönderdi. Doğu bilimcileri gittikleri bölgelerin tarihi, arkeolojisi, jeolojisi, botaniği ve coğrafyası üzerinde çalıştılar. Ayrıca oryantalistler bilim şemsiyesi altında! ülkelerinin siyasi ve askeri çıkarları için hizmet ettiler. Müsteşrikler, çalıştıkları topraklarda edindikleri tecrübeleri daha sonra devletlerinin emperyalist ve sömürgeci politikalarına hizmet etmek için de görev aldılar. 19. yüzyılının üçüncü çeyreğinden sonra ve 20. yüzyılın ilk çeyreğinde oryantalist David George Hogarth da bilim yuvası olan Oxford Üniversitesi, The British Museum, Filistin Araştırma Fonu ve Ashmelon Muesum'un desteğiyle Balkanlar, Anadolu, Suriye, Mısır ve Lübnan'a gelerek bilimsel araştırmalarda bulundu. Hogarth bilimsel araştırmaları esnasında gittiği yerlerin kültürü, tarihi, jeolojisi, coğrafyası ve arkeolojisi hakkında detaylı inceleme yaparak bilgi topladı. Bu bölgeler hakkında tecrübe kazanan Hogarth daha sonra I. Dünya Savaşı'nda ülkesinin emperyalist ve sömürgeci politikası için Mısır'da Arap Bürosu'nda istihbarat subayı olarak çalıştı. Bu çalışmada, Hogarth'ın örneğinde; İngiltere İmparatorluğu'nda, oryantalizm-emperyalizm ve siyaset-bilim arasında nasıl bir bağın oluştuğu konusu ele alındı. Ayrıca Hogart'ın Arap isyanında ne gibi rol aldığı konusuna değinildi.
Özet (Çeviri)
The British Empire continued its imperialist and colonialist policies in Asia, America, Australia and Africa for many years. People affiliated with political, military, religious, commercial and scientific institutions fought for the continuation of the sovereignty of the Empire and the British royal crown on these continents. The aim of those affiliated with the institutions was to protect, develop and glorify the imperialist policy of their state against enemy states. While performing this task, institutions acted together and sometimes took initiatives that supported each other. Scientific institutions also received the necessary support within this context and provided support to the imperialist policy of the state. Scientific centers such as universities affiliated with scientific institutions, research funds, museums, official and private libraries sent orientalists to Asia, the Balkans and the Middle East for research. Orientalists studied the history, archaeology, geology, botany and geography of the regions they visited. Also, orientalists are under the umbrella of science! They served their country's political and military interests. Orientalists later used the experiences they gained in the lands they worked to serve the imperialist and colonialist policies of their states. After the third quarter of the 19th century and in the first quarter of the 20th century, orientalist David George Hogarth also came to the Balkans, Anatolia, Syria, Egypt and Lebanon with the support of the science center Oxford University, The British Museum, Palestine Research Fund and Ashmelon Muesum and carried out scientific research found. During his scientific research, Hogarth collected information by making detailed examinations about the culture, history, geology, geography and archeology of the places he visited. Hogarth, who gained experience in these regions, later worked as an intelligence officer in the Arab Bureau in Egypt for his country's imperialist and colonial policy during World War I. In this study, in Hogarth's example; The issue of what kind of a connection was formed between orientalism-imperialism and politics-science in the British Empire was discussed. In addition, the role of Hogart in the Arab revolt was touched upon.