Avrupa Yeşil Mutabakatı bağlamında çevre güvenliği ve küresel orman yangınlarıyla mücadele
The European Green Deal in the context of the environmental security and the fight against global forest fires
  1. Tez No: 795572
  2. Yazar: ASİYE BÜŞRA MAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Avrupa Birliği, 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı (AYM) onaylayarak iklim değişikliği gibi çevresel sorunlarla mücadele etmek için iddialı hedefler benimsemiştir. Ancak son yıllarda gittikçe daha da ciddileşen iklim değişikliği etkileri ve her yıl rekor düzeye ulaşan küresel orman yangınları AYM'nin ve neoliberal çevresel politikaların sorgulanmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda bu tezde Birliğin iklim değişikliğiyle özellikle Güney Avrupa'yı etkisi altına alan orman yangınlarıyla mücadele politikalarının uygulamada başarısız olduğu gösterilerek, neoliberal kurumsalcı perpespektifle oluşturulan AYM'nin işe yaramayacağı iddia edilmektedir. Neoliberal çevresel güvenlik yaklaşımı yerine ekolojik güvenlik yaklaşımı önerilmektedir. Sonuç olarak tezde, çevresel mücadelenin neoliberal perspektif yerine eko-merkezci bir anlayışla sürdürülmesi savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
By ratifying the European Green Deal (EGD) in 2019, The European Union has adopted ambitious targets to tackle environmental problems such as the climate change. However, there is a necessity to question the EGD and neoliberal environmental policies due to the effects of climate change have been getting serious in recent years and the global forest fires reach record levels every year. In this context, in the thesis, by demonsrating the failure of the Union's policies to combat the climate change, spesifically its fight aginst forest fires which have affected the Southern Europe, it is claimed that the AYM policies which are formed with a neoliberal institutionalist approach cannot work. Rather than the neoliberal environmental security perspective, it suggests the ecological security approach. As a result, it is advocated that instead of a neoliberal environmental security perspective, the environmental struggle should be sustained with an ecocentric approach.