Rusya-Ukrayna krizinin Avrupa Birliği enerji politikalarına etkileri
The effects of Russia-Ukraine crisis on European Union energy policies
  1. Tez No: 932642
  2. Yazar: ÖZENÇ KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ÇOLPAN NART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rusya-Ukrayna krizi, Avrupa Birliği'nin (AB) enerji politikaları üzerinde derin ve uzun süreli etkiler oluşturmuştur. Bu olay, AB'nin enerji arzı ve güvenliği açısından kritik bir konu olan enerji bağımlılığını yeniden gündeme getirmiş ve çeşitlendirme stratejilerinin önemini ön plana çıkarmıştır. Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş kapsamlı askerî harekât, tarihsel olarak Rusya'ya yüksek ölçüde enerji ithalatına bağımlı olan AB ülkelerinin enerji güvenliğindeki zayıflıkları gözler önüne sermiştir. AB'nin doğal gaz ithalatının %43'ünün Rusya'dan geldiği düşünüldüğünde, bu bağımlılık enerji güvenliği ve jeopolitik gerginlikler açısından ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez, Rusya-Ukrayna krizinin, AB'nin enerji politikaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Rusya'nın 2022 yılında Ukrayna'yı işgal etmesi, AB'nin enerji güvenliği ve bağımlılığına dair politikalarında köklü değişikliklere neden olmuş, özellikle Rusya'dan sağlanan enerji kaynaklarına bağımlılığın yarattığı kırılganlıkları gözler önüne sermiştir. Bu bağlamda çalışma, AB'nin kriz karşısında geliştirdiği enerji çeşitlendirme stratejilerini, yeni enerji tedarikçileri ile kurduğu iş birliklerini ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yaptığı vurguyu analiz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, Rusya-Ukrayna krizinin AB'nin enerji politikalarında kalıcı etkiler yarattığı, enerji güvenliği stratejilerinin yeniden şekillendiği ve sürdürülebilir enerji sistemlerine geçişin hız kazandığı savunulmaktadır. Ayrıca, AB'nin enerji arz güvenliğini sağlama çabaları ile uzun vadeli iklim hedefleri arasındaki denge ele alınacak, bu çerçevede AB'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda çevre ve iklim politikalarına yönelik tutumu değerlendirilecektir. AB'nin enerji güvenliği, fiyat istikrarı ve enerji çeşitlendirme politikalarının kriz sonrası evrimini kapsamlı bir şekilde analiz ederek, bu süreçlerin AB'nin gelecekteki enerji politikaları üzerindeki etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Russia-Ukraine crisis has had profound and long-lasting effects on the energy policies of the European Union (EU). It has brought energy dependence, a critical issue for the EU's energy supply and security, back to the agenda and highlighted the importance of diversification strategies. Russia's large-scale military campaign against Ukraine in February 2022 highlighted the weaknesses in the energy security of EU countries, which have historically been highly dependent on Russian energy imports. With 43% of the EU's natural gas imports coming from Russia, this dependence has emerged as a serious threat to energy security and geopolitical tensions. This thesis aims to analyse the impact of the Russia-Ukraine crisis on the energy policies of the European Union (EU). Russia's invasion of Ukraine in 2022 led to radical changes in the EU's policies on energy security and dependence, and revealed the vulnerabilities created by the dependence on energy resources, especially from Russia. In this context, the study analyses the EU's energy diversification strategies in the face of the crisis, its cooperation with new energy suppliers and its emphasis on renewable energy investments. The study argues that the Russia-Ukraine crisis has had lasting effects on the EU's energy policies, reshaping energy security strategies and accelerating the transition to sustainable energy systems. Furthermore, the balance between the EU's efforts to ensure security of energy supply and its long-term climate goals will be discussed, and in this framework, the EU's attitude towards environmental and climate policies in line with the European Green Deal will be evaluated. It comprehensively analyses the post-crisis evolution of the EU's energy security, price stability and energy diversification policies and examines the implications of these processes for the EU's future energy policies.