AB'de iklim politikalarının Avrupalılaşması: Almanya ve Polonya örnekleri
Europeanization of climate policies in the EU: The cases of Germany and Poland
- Tez No: 994443
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
1970'lerden beri çevre politikası içerisinde iklim değişikliği ile mücadele konusunda aktif rol oynamaya çalışan Avrupa Birliği (AB), son olarak 2019'da kabul ettiği Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte 2050 yılına kadar iklim nötr bir Avrupa'ya erişmeyi hedeflemektedir. Bilindiği üzere iklim değişikliğinin etkileri birçok farklı alanda görülmekte ve hem küresel, hem bölgesel hem de ulusal düzeyde çeşitli tehditleri barındırmaktadır. Özellikle ekonomik değişkenleri olumsuz etkilediği genel kabul gören iklim değişikliği, bununla birlikte tarım, gıda güvenliği, enerji ve ulaşım gibi bir çok sektörü de olumsuz etkilemektedir (Karaczun ve Kozyra, 2020). Neredeyse tüm ekonomik sektörlere ve kalkınmaya önemli riskler doğuran iklim değişikliği en nihayetinde ekonomik büyümeyi de sınırlayıcı bir etkiye sahiptir. Tüm bu olumsuz etkileri, konunun sadece AB tarafından değil küresel ölçekte bir sorun olarak değerlendirilmesi ve tüm aktörlerin uyum içerisinde dünyanın geleceği için ortak hareket etmesini gerektirmektedir. Ancak iklim değişikliğinin bir çok farklı sektöre olan olumsuz etkisi, iklim değişikliği ile mücadelenin de son derece maliyetli olmasını beraberinde getirmektedir. Buna ek olarak iklim değişikliğinin sonuçlarından birincil olarak etkilenenler ve öncelikli sebep olanlar arasında farklılıkların olması da“iklim adaletsizliği”ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmakta ve iklim değişikliğine sebep olanların sahip oldukları kapasiteye karşılık yeterli ölçüde hevesli olmamaları iklim değişikliği ile mücadele sorununu çetrefilli bir hale sokmaktadır. Zira ülkelerin iklim değişikliğine dayanıklılık güçlerindeki ve sanayileşme düzeylerindeki farklılıklar sebebiyle ülkelerin aynı anda ve aynı hızda iklim değişikliğine uyum sağlamaları mümkün olmamaktadır. Bu sebeple yirmi yedi üyeden oluşan AB'nin 1970'lerden bugüne iklim değişikliği ile mücadele ve çevre konularında aldığı inisiyatif, 2019'da yürürlüğe soktuğu Avrupa Yeşil Mutabakatı ('European Green Deal') ile 2050 yılına kadar“iklim nötr bir kıta”olma hedefi son derece önemlidir. Bu bağlamda AB üye ülkelerinde iklim politikalarının Avrupalılaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın üye devletler tarafından uygulanması AB'nin genel iklim hedeflerine ulaşmasında da son derece önemli etkilere sahip olacaktır. Bu sebeple çalışmada, ana araştırma sorusu olan“Üye devletlerde iklim politikaları Avrupalılaşıyor mu?”sorusuna yanıt ararken, Avrupalılaşma literatüründen faydalanarak, AB üye devletlerinde iklim politikalarının Avrupalılaşmaya verdikleri yanıtları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, the European Union (EU) has been actively involved in the field of environmental policy, with a particular emphasis on combating climate change. Most recently, with the European Green Deal having been adopted in 2019, the EU has set itself the target of achieving a climate-neutral Europe by 2050. It is widely acknowledged that the repercussions of climate change manifest in numerous domains, posing a diverse array of challenges at the global, regional, and national levels. It is a widely acknowledged phenomenon that climate change exerts a detrimental effect on economic variables. Furthermore, the deleterious impact of climate change on numerous sectors, including agriculture, food security, energy, and transportation, has been thoroughly documented (Karaczun and Kozyra, 2020). It is evident that climate change poses considerable risks to virtually all economic sectors and development, whilst concomitantly imposing limitations on economic growth. It is imperative that the EU and the international community as a whole recognise these adverse effects and collaborate to address them collectively, ensuring the well-being of future generations. Nevertheless, the deleterious effects of climate change on multiple sectors also render the efforts to combat climate change extremely costly. Moreover, the discrepancy between those predominantly affected by the repercussions of climate change and those chiefly responsible for it engenders“climate injustice”, thereby impeding the efforts to combat climate change, as the motivation among the responsible parties falls short of their potential. This is attributable to the fact that discrepancies in the levels of resilience exhibited by nations in the face of climate change, in conjunction with their varying degrees of industrialisation, render it impracticable for all countries to adapt to climate change in a concurrent and uniform manner. For this reason, the initiative taken by the EU, consisting of twenty-seven members, on climate change and environmental issues from the 1970s to the present day, and its goal of becoming a“climate-neutral continent”by 2050, as set out in the European Green Deal, which came into force in 2019, is extremely important. In this context, the Europeanisation of climate policies in EU member states, and the implementation of the European Green Deal by member states, will also have extremely important effects on achieving the EU's overall climate goals. In this study, we examine the responses of climate policies in EU member states to Europeanisation, as indicated by the main research question,“Are climate policies in member states becoming Europeanized?”. This approach draws on the extant literature on Europeanisation, which has provided the necessary theoretical framework for this study.