Otantik liderliğin duygusal emek üzerindeki etkisinde duygusal bulaşmanın düzenleyici rolü
The moderator role of the emotional contagion on the relationship between authentic leadership and emotional labor
  1. Tez No: 795575
  2. Yazar: RUMEYSA ARMUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, algılanan otantik liderliğin çalışanların duygusal emek gösterimi ile ilişkisi ve bu ilişki üzerinde duygusal bulaşmanın rolü araştırılmıştır. Araştırma modelinde duygusal bulaşma moderatör değişken olarak yer almaktadır. Araştırma modelini oluşturan değişkenler arasında öngörülen ilişkiler çalışmanın ikinci bölümünde açıklanmaktadır. Araştırma verileri, İstanbul ilindeki çeşitli özel hizmet işletmelerinde görev yapan 371 çalışandan anket yoluyla toplanarak elde edilmiştir. Veriler iki tür istatistiki program kullanılarak analiz edilmiştir. SPSS 25 programı kullanılarak bağımlı ve bağımsız değişken arasındaki ilişkinin test edilmesi için basit regresyon analizi yapılmıştır. Moderatör etki ise Amos 24 programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırmanın yöntemine dair bilgiler üçüncü bölümde yer almaktadır. Araştırma modeli test edildiğinde, otantik liderliğin duygusal emek üzerinde etkili olduğu ve duygusal bulaşmanın, otantik liderlik ve duygusal emek arasındaki ilişkide moderatör role sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular çalışmanın dördüncü bölümünde yer almaktadır. Beşinci bölüm ise araştırmanın sonucuna ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study were examined the relationship between perceived authentic leadership and employees' emotional labor and the role of emotional contagion on this relationship. Emotional contagion is examined as a moderator variable in the research model. The research model, which was presented with the assumption that authentic leadership affects emotional labor and emotional contagion moderates the relationship between authentic leadership and emotional labor, that relationship is explained in the second part of the study. Research data were collected from 371 private sector employees working in various companies in Istanbul by using survey technique. Data were analyzed using two types of statistical programs. Simple regression analysis was performed to test the relationship between dependent and independent variables by using SPSS 25. The moderator effect was tested with the structural equation model by using Amos 24 program. The research method is explained in the third part of the study. Analysis of the research model demonstrated that authentic leadership affects emotional labor and emotional contagion has a moderator role in that relationship. The finding of the study can be found in the fourth part. The fifth chapter is presented the results of the research.