Suriye İç Savaşı ve Suriye Türkmenlerinin göçü
The Syrian Civil War and the migration of Syrian Turkmen
  1. Tez No: 795588
  2. Yazar: MEHMET YATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ GENÇ, DR. MUHAMMET MUSA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
18 Aralık 2010 tarihinde Tunus'ta başlayan protestolar Mısır, Cezayir, Yemen ve Ürdün'den sonra 2011 Mart ayında Suriye'ye taşındı. Domino etkisi ile Ortadoğu coğrafyasını kasıp kavuran ve adına“Arap Baharı”denilen bu protestolar kısa sürede dünyanın gündemi haline geldi. Suriye'de demokratik bir talep olarak başlayan sivil protestolar kısa süre içinde Suriye'nin geneline yayılarak iç savaşa dönüştü. Bu durum ülkede bir kaosa yol açtığı gibi Suriye'nin çevresinde başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin demografik yapısının şekillenmesine yol açacak bir hareketliliğin fitilini ateşledi. Bu süreç Suriye'de yaşayan birçok etnik ve dini grubu etkilediği gibi asırlardır bu coğrafyada yaşayan Türkmenlerin de sosyal, ekonomik ve toplumsal açıdan etkilenmesine yol açmıştır. Suriye coğrafyasında asırlardır yaşayan ve bu tarihsel süreçte birçok sosyolojik problemler yaşayan Suriye Türkmenlerinin karşılaştıkları son büyük kitlesel hadiselerden birini Suriye İç Savaşı ve bunun sonucunda yaptıkları zorunlu göçler oluşturmaktadır. Bu çalışmada Suriye coğrafyasında yaşayan Türkmenlerin Suriye İç Savaşı sırasında maruz kaldıkları zorunlu göç olgusu incelenmiştir. Dolayısıyla Suriye Türkmenlerinin gerek göç sırasında ve gerekse de göç sonrası yerleştikleri mahallerde karşılaştıkları problemlere dair sorular bu çalışmada irdelenmesi gereken başlıca sorular arasında yer almıştır. Ayrıca Suriye Türkmenlerinin savaş sırasında ve göç sonrasında oluşturmuş oldukları siyasi faaliyetler ile uluslararası arenada varlıklarının korunması, temel hak ve hürriyetlerinin sağlanması adına gösterdikleri çabalar yine bu araştırmada cevaplandırılmaya çalışılan başlıca konular arasında yer almıştır. Netice itibariyle Suriye Türkmenlerinin günümüzde yaşadıkları problemler incelenirken bu problemlerin tarihsel arka planına da ışık tutulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protests which started in Tunisia on 18 December 2010, after in Egypt, Algeria, Yemen and Jordan, later moved to Syria in March 2011. These protest had dom,no effect in all the Middle East geography, In short time attract the big attention in whole world. Firstly the demonstrations and protest in Syria regarded as democratic demand than it became a nunmer one agenda in the World, but after Syria and the countries around was pulled into an inextricable process. This process affected all ethnic and religious group that are living in Syria. It also deeply affected the Turkmens, who are the main elements of the Syrian geography for centuries. Turkmens, who are one of the essential elements of Syria, have been subjected to various pressures by some sovereign powers that have dominated the region in the history, and even their existence has been threatened time to time. In this thesis, the main aim is to contribute to the recognition of the existence of the Turkmens living in the geography of Syria, both in the future of Syria and on the international ground, by combining the forced migration and the problems they have experienced as a result of the Syrian civil war, with a historical perspective, and to contribute to the solution by identifying the obstacles in front of the recognition of the Turkmens. The framework of this study is to discuss the history of the Turkmens living in the Syrian geography and to reveal the difficulties experienced by the Syrian Turkmens during the course of the Syrian civil war. In addition, this study focused on the migration movements of the Syrian Turkmens as a result of the civil war and the examination and resaearch of the military, political and culturalaspects of the Syrian Turkmens.