Halep ve Hama Türkmenleri (Göç, iskân ve yaşam)
Aleppo and Hama Turkmen (Migration, settlement and life)
- Tez No: 939203
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Halep ve Hama bölgelerine Türkmenlerin göçü, Orta Doğu'nun geniş kitlelerdeki önemli göç hareketlerinden biridir. Bu tez çalışmasında Halep ve Hama bölgelerinde yaşayan Türkmenlerin tarihsel göç süreçleri ve bu göçlerin sosyo-kültürel siyasi etkileri ele alınmıştır. Bahsi geçen coğrafyaya Türkmenlerin gelişi Büyük Selçuklu Türklerinin Gaznelilere karşı verdiği başarılı mücadele sonucunda siyasi bir devlet teşekkülü olarak güçlü bir şekilde ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Büyük Selçuklu Devleti'nin devamında Türkiye Selçuklu Devleti ve Osmanlı döneminde de devam eden bu Türkmen göçleri günümüze kadar etkilerini sürdürmüştür. Türkmenler, başlangıçta Anadolu'dan Suriye'ye doğru, özellikle askeri sınır bölgelerini koruma ve fethedilen toprakları Türkleştirme amacıyla göç etmiştir. Ancak Türkmenler bölgede sadece askeri bir göç unsuru olarak kalmayıp aynı zamanda bölgenin tarihsel ve kültürel dokusuna da önemli bir şekilde katkıda bulunmuşlardır. Türkmen toplulukları, Halep ve Hama gibi önemli şehirlerde yerleşerek hem tarım ve ticaret gibi ekonomik faaliyetlerde hem de askerî alanlarda etkin rol üstlenmiştir. Yine göç ettikleri bu şehirlerin demografik yapısının değişmesinde de etkin rol oynayan Türkmenler siyasi oluşumda da önemli rol oynamışlardır. Türkmenlerin tarihte oynadığı bu rolü ortaya koymak için Halep ve Hama şehirlerine göçlerin sebepleri, yerleşim süreçleri, sosyo-ekonomik durumları, kültürel kimlikleri ve bu kimliklerini koruma çabaları bu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle en yakın tarihte 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle Türkmenlerin yaşadığı zorunlu göç hareketleri ve bu süreçte yaşantıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada literatür taraması ve bu taramadan elde edilen bilgilerin sebeb-sonuç ilişkisine dayandırılarak analiz edilmesi yöntemleri ile elde edilen bulgular bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The migration of Turkmens to the regions of Aleppo and Hama stands as one of the significant migration movements in the broader context of the Middle East. This thesis examines the historical migration processes of the Turkmens living in Aleppo and Hama, along with the socio-cultural and political impacts of these migrations. The arrival of Turkmens in these regions began with the rise of the Great Seljuk Turks as a powerful political entity following their successful struggle against the Ghaznavids. These migrations, which continued through the subsequent periods of the Seljuk Sultanate of Rum and the Ottoman Empire, have sustained their influence into the modern era. Initially, Turkmens migrated from Anatolia to Syria with the aim of protecting military border zones and Turkifying conquered territories. However, they were not merely a military migratory force; they also significantly contributed to the historical and cultural fabric of the region. Turkmen communities settled in key cities such as Aleppo and Hama, playing active roles in economic activities like agriculture and trade, as well as in military affairs. By altering the demographic structure of these cities, Turkmens also became influential in political formations. To elucidate the historical role of Turkmens, this study delves into the causes of their migration to Aleppo and Hama, their settlement processes, socio economic conditions, cultural identities, and their efforts to preserve these identities. Particular emphasis is placed on the forced migration movements experienced by Turkmens due to the civil war that began in 2011, alongside their experiences during this period. The research synthesizes findings obtained through literature review and analysis of cause-effect relationships derived from the reviewed sources.